Kadın Sağlık
1 Ayda 5 Kilo Verme: 1 Ayda Zayıflama

1 Ayda 5 Kilo Verme: 1 Ayda Zayıflama

Fazla kilolar estetik açıdan kötü bir görüntü yaratırken aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Her kadın ince ve fit bir görünüme sahip olmak ister. Ancak beslenme hataları ve egzersiz eksikliği ya da hormonal sorunlar gibi sağlık sorunları istenmeyen kilo alımına neden olabilir. İstenmeyen fazla kilolardan kurtulmak için bazı öneriler uyulması gerekir.

1 ayda nasıl kilo verilir: Ayda 5 kilo verdiren diyet:

  1. 1 ayda kilo verme:

– 1 ay içerisinde 5 kilo vermek için ilk olarak beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Özellikle yağlı ve kızartma besinlerden uzak durulması önerilir. Meyve ve sebze odaklı bir beslenme planı oluşturulabilir.

– Herkesin ihtiyacı olan besin öğeleri farklıdır. Bu nedenle kişiye uygun bir diyet planı oluşturulması için bir diyetisyene başvurulabilir.

  1. Yeşil çay tüketimi

– Kilo vermek için en etkili çözümlerden biri de yeşil çaydır. Yeşil çay içerisindeki kateşinler ile yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Her gün 3 bardak yeşil çay tüketilmesi önerilir. 3 bardaktan daha fazlası tüketilmemelidir.

  1. 1 ayda hızlı kilo verme: Su tüketimi

– 1 ayda hızlı kilo vermek için su tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Günde 13 ila 16 bardak su içilmesi yağların yakılmasını hızlandırır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Su tüketimi metabolizmanın hızlanmasında da etkilidir.

  1. 1 ayda zayıflama: Şeker tüketimi

– 1 ayda kilo vermek için şeker tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Şekerli besinlerde uzak durulması önerilir. Ayrıca kahve ve çay gibi içecekler ile birlikte şeker kullanılmamalıdır. Şeker yerine bal kullanılabilir.

  1. Su içeren besinler

– Kilo verme sürecinde su içeriği yüksek olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Özellikle kabak, salatalık ve domates ya da karpuz gibi gıdalar tüketilebilir. Salata ve çorbalar da beslenme düzenine eklenmelidir.

  1. 1 ayda zayıflatan egzersizler

– Her gün düzenli olarak 30 dakika kadar yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüşün yanı sıra tempolu koşu ile yüzme ve bisiklet egzersizleri de yapılabilir.

– Kardiyo egzersizleri kilo verme sürecini olumlu etkilerden aynı zamanda kalp ve damar sağlığının da korunmasını sağlar.

  1. Stres kontrolü

– Stres, kilo alınmasının temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle stresin de kontrol altına alınması gerekir. Özellikle meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga gibi stres azaltan aktiviteler yapılabilir.

1 ayda zayıflatan diyet

Kahvaltı:

– 1 dilim çavdar ekmeği

– 1 kibrit kutusu yağsız peynir

– Tere otu ile maydanoz (üzerine limon sıkılabilir)

Öğlen yemeği:

– 1 dilim çavdar ekmeği

– 1 adet tavuk but (haşlama)

– 1 küçük kase yoğurt

Atıştırmalık: Yağsız domates ve peynirli tost, ayran

Akşam yemeği:

– Bir kase yoğurt çorbası

– 1 dilim kepek ekmeği

– Sebze yemeği (Haşlama ve yağsız)

– Salata ya da bir kase yoğurt

Alternatif diyet listesi:

Kahvaltı:

– Kibrit kutucu büyüklüğünde yağsız peynir ile 1 adet yumurta (haşlanmış)

– 1 dilim kepek ekmeği

– Maydanoz ve roka

– 3 ya da 4 adet zeytin ile şekersiz çay

Öğle yemeği:

– Izgara et

– 1 dilim kepek ekmeği

– Bir küçük kase salata

– 1 bardak yağsız ayran

Atıştırmalık: 1 kase yoğurt ile 2 kaşık yulaf

Akşam yemeği:

– 1 kase çorba (kremalı çorbalar hariç)

– Zeytinyağlı sebze yemeği

– 1 kase yağsız yoğurt

Tüm bu diyet programları uygulanırken çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketilmesi önerilmez. Bu içecekler yerine bitki çayları ile bol miktarda su içilmelidir. Her gün 3 litre kadar su içilmesi gerektiği unutulmamalıdır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap