Kadın Sağlık
Acele Etmeyin Bebek Sevgisi Ağır Ağır Gelişir!

Acele Etmeyin Bebek Sevgisi Ağır Ağır Gelişir!

Hamile olduğu için sevinen ve gururlanan bir çok kadm o zamana kadar görmediği, varlığını duyamadığı bir bebeğe öze! bir sevgi duymakta güçlük çeker. Fakat çocuk karnında kımıldamaya başlayınca bu durum kadının, bebeğin gerçek bir varlık olduğuna inanmasına yardım eder. Gebelik ilerledikçe kadının fikirleri daha realist olarak çocuğa döner. Bebeğe bakmanın ne anlama geldiğini düşünmeye başlar.

Hamile olduklarını öğrenince ilk reaksiyonları hoşnutsuzluk olan bir çok kadın (Bu duyguya kapılan bir çok iyi insan olduğunu da söylemeliyiz.) daha sonra hamileliği kabul ettikleri gibi bebek doğmadan evvel onu bir hayli de sevmeye başlarlar.

Fakat bebeğin doğmasını büyük bir arzuyla bekleyen tecrübesiz bir anne için çocuk dünyaya geldiği an, genellikle bir hayal kırıklığı başlar. Kadın, bebeği hemen kendi kanı ve eti olarak tanımak ve ona baş döndürücü bir analık duygusuyla cevap vermek ister. Fakat bir çok doğumlarda, bu, ilk günü olmaz. Hattâ ilk hafta da olmaz. Bunun yerine ağır bir gelişme baş gösterir. Kadın evinde çocuğuyla kısa bir süre kalana kadar bu gelişme devam eder.

Doğacak çocuğun kız veya erkek olacağını ummak, eğer istediğimizin aksi olursa çocuğa karşı haksızlık sayılacaktır tabii. Bunu bir çoğumuza da öğretmişlerdir. Ben bu konuyu fazla ciddiye almıyorum. Biz, gelecekteki bir bebeği bir cinsten ya da diğerinden olarak hayal etmedikçe kafamızda canlandırıp sevemeyiz. Bu ilk adımdır. Bebek bekleyen anne ve babaların her gebelikte kız, erkek istedikleri bir çocuk vardır. İstediklerinin aksi olsa da onların çoğu doğan bebeği sevmeye hazırdır. Onun için hayalinizdeki çocuğu sevmeye devam edin ve eğer diğer cins dünyaya gelirse kendinizi suçlu bulmayın.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap