Kadın Sağlık
Acı Ağaç Hangi Mevsimde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir?

Acı Ağaç Hangi Mevsimde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir?

Acı ağaç bitkisinin halk arasındaki diğer adları surinam acı ağaç, acı odun, acı tahta, acı yonga ve kuasyadır. Acı ağacın Latince ismi ise quassie amara’ dır. Acı ağaç kırmızı çiçekleri olan bir ağaçtır. Acı Ağaç Bitkisinin Yetiştiği Bölgeler Acı ağaç bitkisi Quassie Amara Güney ve Orta Amerika’da Antil adalarında yetişmektedir.

Acı Ağaç Bitkisinin Kullanılışı Nasıldır?

Acı ağaç bitkisinin 2 ila 10 cm kalınlığındaki yan ve gövde dalları kesilmek sureti ile kurutulur. Bu şekilde bir süre muhafaza edilir. Kullanılmak istendiği zamanda küçük küçük parçalara ayrılmak sureti ile yonga haline getirilir ve su ile kaynatılır.

Acı Ağaç Bitkisinin İçindeki Maddeler Nelerdir?

Acı ağacın içerisinde uçucu yağ, rezin ve acı bir madde olan quassin vardır.

Acı Ağaç Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

• Acı ağaç bitkisi acı olan tadı nedeni ile tükrük salgısını arttırır, bağırsak ve mide hareketlerini artırır ve bu yüzden de iştah açar ve sindirimi kolaylaştırır.

Yine aynı acının tonik etkisi ile kuvvet verir aynı zamanda ateş düşürür. Acı ağaç bitkisinin bu etkilerinden faydalanmak için 1 litre kadar suyun içine 5 ila 10 gram kadar ağaç yongası ilave edin. Bu şekilde hiç ellemeden 5 yada 6 saat kadar dinlendirin. Daha sonra süzüp günde 3 defa olmak sureti ile için.

• Acı ağaç bitkisi bağırsak solucanlarına iyi gelebilir. Acı ağacın bağırsak solucanlarına karşı savaşma etkisini sağlayabilmek için ise acı ağaç bitkisinin kaynatılıp soğutulmuş suyu ile lavman yapmak gerekmektedir. Yada yine kaynatılıp soğutulmuş suyundan günde 3 bardak içilebilir. Fakat unutmayın eğer fazla miktarda içerseniz bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi bazı yan etkilerini görebilirsiniz.

• Acı ağaç bitkisinin bir diğer özelliği ise haşere öldürücü etkisinin bulunuyor olmasıdır. Bu etkiyi sağlamak için ise bol sineği olan ve tropikal yerlerde rahat edebilmek için ağaç parçaları ile kaynatılmış suyu vücudunuzun elbise dışında kalan yerlerine sürün bu şekilde sinek ve haşereleri kendinizden uzak tutmuş olacaksınız. Yine aynı yöntemle elde edilen sudan spreyler hazırlayıp bahçelerinizde kullanabilirsiniz. Haşere kovucu etkisinden faydalanmak için 10 gram kadar acı ağaç suda iyice kaynatılır ve soğuduktan sonra ihtiyaca göre kullanılır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap