Kadın Sağlık
Acı Çekmeden Topuklu Ayakkabı Giyebilirsiniz

Acı Çekmeden Topuklu Ayakkabı Giyebilirsiniz

Bayanların vazgeçilmez tutkularından biri olan topuklu ayakkabı uzun süre giyildiği zaman ayaklarda ciddi ağrılara neden olabiliyor. Bu yazımızda size acı çekmeden topuklu ayakkabı giyebileceğinizi anlatacağız. Bayanların arzularından biri olarak bilinen topuklu ayakkabılar özellikle iş kadınları için vazgeçilmezlerden biri olarak bilinmektedir.

Topuklu ayakkabı giyeni bir anda şık ve seksi gösterebilen topuklu ayakkabılar bayanların kendini daha çekici ve alımlı hissetmelerini sağlıyor ve buda bayanlara ayrı bir öz güven veriyor. Topuklu ayakkabıların oldukça estetik ve güzel olan görüntüsü yanında giyerken acı çekmekte topuklu ayakkabı sevdasına ne yazık ki gölge düşürür bir durum içerisine sokuyor bayanları. Ve haliyle bayanları mutlu eden topuklu ayakkabılar aynı zamanda acı da çektirebiliyor.

ACI ÇEKMEDEN TOPUKLU AYAKKABI GİYMENİN DETAYLARI

– Satın aldığınız ayakkabının malzemesi oldukça önemlidir. Nefes alan, terletmeyen ve doğal malzemeden yapılmış olan topuklu ayakkabılar daha konforlu ayrıca sağlıklı bir yürüyüş durumu sağlıyor sizlere. Ayakkabının tabanının çok kaygan veyahut çok sert olmaması da topuklu ayakkabıyı giyerken daha rahat yürümenize yardım ediyor olacaktır.

– Ayakkabının formu diğer bir deyimle genişliği ve uzunluğu ayak yapınız ile uyumlu olursa topuklu ayakkabının ayağınızı acıtma riski de düşmüş olacaktır.

– Ayakkabı seçimini ise akşam saatlerine bırakmak ayak fiziksel olarak genişlediği için daha memnun edici sonuçlar veriyor olması uzmanlar tarafından da açıklanmıştır. Neden diye soracak olursanız eğer akşam saatlerinde topuklu ayakkabı almak hem gün boyu hareket eden bir yapıda olması hemde şişmesinden dolayı daha mantıklı olacaktır ayrıca ayak numaranızı sık sık kontrol etmeniz doğru ayakkabı almayı kolaylaştırıyor olacaktır.

– Topuklu ayakkabı alırken ayakta denemek ayrıca iki ayakkabıyı birlikte giyerek deneme yürüyüşü yapmak oldukça çok önemli bir durumdur. Böylelikle yanlış veya ayağı vuran ayakkabı seçiminin önüne geçmiş olacaksınız.

– Topuk nedeniyle ayakların ne kadar öne kaydığı da ayakkabı seçiminde çok önem arz eden bir durumdur. Fazla öne kaymış olan ayakkabılar ayak şekliniz ile uyumlu değildir kesinlikle.

– Topuklu ayakkabınızın içerisinde ise ayaklarınızın daha iyi rahat etmesi için ortopedik taban yerleştirmesi yapabilir yada ayaklarınızın önüne yada arka kısmına silikon yastıkçıklar da yerleştirebilirsiniz. Bu vesile ile topuklu ayakkabı üstünde daha uzun saatler geçire bilmenize olanak sağlayacaktır.

– Her gün aynı ayakkabıyı giymekten kaçınınız. Böylece ayaklarınızın ağrımasını önlemiş olacaksınız. Aynı zamanda her gün farklı boyda topuklu ayakkabı giymek de ayak ağrılarını önleyeceğini kesinlikle unutmayınız.

– Ayak tırnaklarınıza sürekli ve düzenli bir şekilde pedikür yaptırmak ve ayrıca tırnakları küt kestirmek de rahat bir şekilde topuklu ayakkabı giyilmesinde rol oynayan bir diğer faktördür.

– Geniş ve güçlendirilmiş topuklara sahip olan ayakkabılar daha rahat giyim sağlıyor olması sizin ayakkabı seçerken tercihlerinizden birisi olmalıdır. Topuklu ayakkabı içinde ayaklarınızın sıkışmadığı ve rahat ettiği ayakkabılar satın almaya özen ve dikkat gösteriniz.

– Gün boyu topuklu ayakkabılarınız ile rahatça dolaşmak istiyorsanız eğer topuk boyunun 5 cm’i aşmadığı ayakkabıları tercih etmenizde yarar var. Bu boyun üstündeki ayakkabılar yükseklikleri nedeniyle ayaklarınızın ağrımasına sebep olacaklardır.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap