Kadın Sağlık
Aerobik Zayıflatırmı: Aerobikle Kilo Vermek

Aerobik Zayıflatırmı: Aerobikle Kilo Vermek

Aerobik dolaşım sistemi ve solunum sisteminin gelişmesini amaçlayan egzersiz türlerinden biridir. Aynı zamanda kilo vermeye ve zayıflamaya da yardımcı olur. Sertifikalı ve alanında uzman eğitmenler tarafında spor merkezlerinde verilen derslere kilo vermek için katılınabilir. Ancak bu egzersizler evde de yapılabilir. Aerobik egzersizleri için belirlenen süre genellikle günde 30 ila 60 dakikadır.

Aerobik ile zayıflama: Aerobikle göbek eritme:

– Step Aerobik: Step aerobik egzersizleri en yaygın türlerden biridir. Taşınabilir bir platform ile yapılan bu egzersizlerde adım atma ve merdiven çıkma benzeri hakeretler kombine edilir.

– Kickboks: Boksa benzeyen kickboks da aerobik egzersizleri arasındadır. Bokstan farklı olarak kickboksta ayaklar da kullanılır. Dövüş sporu olarak bilinen bu spor aynı zamanda kilo vermek için de etkilidir.

– Kardiyo kickboks egzersizler de tercih edilebilir. Bu egzersizler nefes ve kalp ritminin düzene girmesine yardımcı olur.

– Tae Bo: Tae bo da boksa benzer. Ancak bu egzersiz dans ile birleştirilmiş bir spordur. Öz bilinç ve dövüş sanatları arasında en etkili egzersizdir. Ritmik bir şekilde boks yapmak olarak da tanımlanabilir.

– Tae bo egzersizleri sertifikalı eğitmenler tarafından öğretilir. Yapılması diğer egzersizlere göre daha zordur. Evde çalışmak için internetten tae bo dersleri de izlenebilir.

Zayıflatan aerobik hareketleri: Aerobik zayıflama hareketleri

– Aerobik egzersizlerinde kişinin spor aktivitesi sıklığı, bacak uzunluğu, zıplama becerisi ve koordinasyon becerisi son derece önemlidir. Aerobik uygulamaları müzik eşliğinde yapıldığı için ritim becerisi de gerekir.

– Herkes için farklı aerobik programı oluşturulur. Bu program hazırlanırken kişinin kalp hızını dengede tutan en üst egzersiz türleri ve hızı seçilir.

– Step aerobikte yeni başlayanlara ilk olarak 8 santimetre kadar bir step tahtası gerekir. Bu yükseklik ilerleyen zamanlarda artırılabilir. En üst düzeyde bile bu yükseklik en fazla 25 santimetre kadardır.

Aerobik, kardiyovasküler bir egzersiz türüdür. Kardiyo egzersizlerinin içerisine dahil edilir. Kasların gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda yağların hızlı yakılmasını sağlar. Düzenli olarak yapılması kişinin ideal kilosuna düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda genel sağlık için de etkilidir. Özellikle obezite, hipertansiyon, diyabet, koroner kalp hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, osteoartrit, uyku apnesi sendromu, solunum sorunları ve bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapılması kişinin sağlığını korurken bağışıklığı artırır. Erken ölüm ve kalp sorunları riskini azaltır. Aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunlarının da önlenmesini sağlar.

Her spor aktivitesinde olduğu gibi aerobik egzersizleri de bazı kişilere önerilmez. Aerobik egzersizleri metabolizmayı hızlandırır ve kan akışını hızlandırır. Kalp atış hızını artırır ve nefes alıp vermeyi de hızlandırır. Bu nedenle kalp ve damar hastalığı olan kişilerin bu egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Obezite ve şeker hastalarının yorucu aerobik egzersizlerinden kaçınması önerilir. Bu kişiler spor aktivitelerini doktor gözetiminde yapmalıdır. Kronik hastalığı olan kişiler doktorların önerdiği egzersizleri yapmalıdır. Aerobik egzersiz esnasında kişide bayılma, göz kararması ya da baş dönmesi gibi belirtiler görülüyorsa egzersiz bırakılmalı ve doktora danışılmalıdır. Egzersiz su kaybına neden olur.

Bu nedenle egzersiz sonrasında su tüketilmelidir. Gün içerisinde düzenli olarak 3 litre su içilmesi önerilir. Aerobik egzersizleri esnasında yapılan yanlış hareketler kaslarda ve tendonlarda ya da daha da kötüsü kemiklerde kalıcı hasara neden olabilir. Özellikle kas hareketleri sırasında dikkat edilmelidir.

Egzersizler sırasında belin düz tutulması gerektiği ve genel pozisyonların bozulmaması gerektiği unutulmamalıdır. Aerobik egzersizleri evde yapılabilir. Ancak daha kesin sonuçlar almak ve egzersizler sırasında bir sorun yaşamamak için bir spor salonuna da başvurulabilir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap