Kadın Sağlık
Alkol ve Madde Bağımlılığı Nedir?

Alkol ve Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde bağımlılığı, söz konusu maddenin yoksunluğunda kişinin yaşamına devam edememesi anlamına gelir. Söz konusu madde alınmadığında, bağımlıda çeşitli psikolojik ve fizyolojik belirtiler ortaya çıkar.

Hayat Boyu Mücadele

Psikolojik bağımlılık evresinde, bağımlı zihinsel bir problemi bertaraf etmek amacıyla alkol ya da madde kullanır. Bu aşırı kullanım, ani ve geçici süreçler halinde işler. Psikolojik bağımlılık evresinde alkol ya da madde bırakıldığı zaman, bedende yoksunluk belirtileri görülmez. Ancak, psikolojik bağımlılığın ilerleyen aşamalarında alkol veya madde kullanımının kişide fiziksel anlamda meydana getirdiği hasarlar ortaya çıkar.  Özellikle, aşırı alkol tüketimi karaciğer fonksiyonlarında bozulmaya neden olur.  Nevralji, ülser, gastrit, karaciğer yağlanması gibi hastalıklar; kişide psikolojik bağımlılığın fiziksel bağımlılığa dönüştüğünün  göstergesidir.

Kişinin bağımlı olduğunu kabul etmesi ve madde bağımlılığından gerçek anlamda kurtulmak istemesi, tedavinin başarısı açısından son derece gereklidir. Alkol ve madde bağımlılığı tedavileri; ilaç, bireysel terapi ve grup terapileriyle beraber gerçekleştirilir. Tedavi yoluyla bağımlılıktan kurtulan kişi, potansiyel madde bağımlısı olarak yaşam boyu sürdüreceği bir mücadelenin içine girer.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap