Kadın Sağlık
Antiperspirantlar Meme Kanserine Neden Olur Mu? –

Antiperspirantlar Meme Kanserine Neden Olur Mu?

Antiperspirantlar Meme Kanserine Neden Olur Mu?

 

Yıllardır antiperspirant kullanımının meme kanserine yakalanma olasılığının artmasıyla bağlantılı olup olmadığına dair söylentiler var. Ter önleyici bileşenler içermeyen deodorantların aksine antiperspirantlar ter bezlerini tıkayarak bizi terlemekten alıkoyar. Diğer bir deyişle deodorantlarda terin neden olduğu kokuyu maskeleyen maddeler kullanırken antiperspirantların çoğu alüminyum adı verilen bir bileşen yoluyla terlemeyi tamamen keser. Alüminyum ter bezleriniz için bir tıkaç görevi görür yani terlemenizi önleyen bir bileşendir. Ancak alüminyum kullanılan ter önleyiciler gerçekten güvenli mi? Uzmanların bu konudaki açıklamalarını sizler için derledik.

 

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre koltuk altı ter önleyiciler veya deodorantlar göğsün yakınında uygulandığı ve potansiyel olarak zararlı bileşenler içerdiği için bazı bilim adamları bunların kullanımı ile meme kanseri arasında olası bir bağlantı olabileceğini söylüyor. Ancak bu ürünlerin kullanımı ile meme kanserinin gelişimi arasında hiçbir bilimsel kanıt yok. Koltuk altını tıraş ettikten hemen sonra antiperspirant kullanan kadınlarda alüminyum içerdiği için göğüs kanserine neden olduğunu gösteren bir çalışma var ancak çalışma herhangi bir tıp dergisinde yayınlanmadı. Aklınızda göğsünüze en çok yaklaştırdığınız şeyin şüpheli olabileceği konusunda endişeler olabilir ancak Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) alüminyum ve meme kanseri arasında herhangi bir bağlantı bulamadı.

 

 

Göğüs kanseriniz varsa ve tedavi görüyorsanız terlemeyi önleyici ilaç kullanmalı mısınız?

 

Meme Kanseri Örgütü’ne göre meme kanseri hastalarına genellikle ışın tedavisi sırasında terlemeyi önleyici ilaç kullanmaktan kaçınmaları söyleniyor. Ancak bunun nedeninin alüminyumdan kaynaklanmadığını ve doktorların tedavi alanında cilde uygulanan terlemeyi önleyici maddelerin veya herhangi bir ürünün, ışın tedavisinin halihazırda yaptıklarının ötesinde cildi daha fazla tahriş edeceğinden endişelendiği söyleniyor. Ek olarak araştırmalar terlemeyi önleyici ilaçların kullanımının cilde verilen radyasyon miktarını artırmadığını göstermektedir.

 

Hamileyseniz alüminyum içermeyen bir deodorant kullanabilir misiniz?

 

Birçok hamile kadın cilt bakım rutinlerini daha temiz güzellik ürünlerine yöneltir çünkü bazı ürünler ve içerikler (accutane ve retinol dahil) hormon bozucu olarak bilinir ve doğum kusurlarına neden olabilir. Yine de bazı kadınlar hamilelik sırasında ve emzirme döneminde daha güvenli olacakları umuduyla doğal deodorantlara geçerken doktorlar bunun çokta gerekli olmadığını söylüyor. Söylendiği gibi FDA alüminyumu göğüs kanserine veya diğer sorunlara bağlayan hiçbir şey bulamadı ancak alüminyum içermeyen bir deodoranta geçerek daha rahat hissedecekseniz kesinlikle yapın.

 

Alüminyum ter bezlerini bloke ettiğinden vücudun diğer bölgelerinde de terlemeyi önlemek için kullanılabilir mi?

 

Elbette! Bazı insanlar aşırı terlemeyi önlemek için ellerinde ve ayaklarında terlemeyi önleyici şeyler kullanır ve püskürtülen antiperspirantlar sırt gibi ulaşılması zor bölgelere uygulamayı kolaylaştırabilir. Ek olarak yaz aylarında aşırı terlemeyi önlemek için yüzde komedojenik olmayan ince bir tabaka olarakta kullanılabilirler.

 

 

 

 

Yorum Yap