Kadın Sağlık
Aşk Hayatınızı Canlandıracak Tavsiyeler – Ask Hayatinizi Canlandiracak Tavsiyeler

Aşk Hayatınızı Canlandıracak Tavsiyeler

Günümüzde birçok çift aralarındaki aşkı ve heyecanı canlı tutabilmek adına ilişki terapistlerine başvuruyor.Uzmanlar ise ilişkilerin sağlıklı ve uzun sürmesi için hep aynı önerileri sunuyor.İşte uzmanların uzun ömürlü bir aşk için önerileri….

-Çoğu çift birbirleriyle olan ilişkilerinde aynı davranış tarzını benimser ve bu tarz içerisinde kendini tekrar eder.Bu alışkanlık tarzını pozitif yönde değiştirdiğiniz ve beklenmedik bir davranış sergilediğiniz zaman ilişkinize canlılık getirme olasılığınız çok yüksek.Mesela eşiniz sizin istemediğiniz birşey yaptığı zaman sinirlenip,bağırıyorsanız bu sefer sakince bunu neden yapmasını istemediğinizi anlatın.Sizi dinleyip,o davranışı tekrarlamazsa teşekkür edin.

-Çiftler buluştuğunda mutlaka birbirlerine sarılıp,öpüşürler.Ancak bu dokunma ve sarılma olayını daha geniş zamanlarada yaymaya çalışın.Birbirinize dokunmaktan çekinmeyin.Mesela televizyon seyrederken koluna dokunmak,yolda yürürken elini tutmak,bir anda arkasından sarılmak ilişkinize canlılık katacaktır.Gün içinde sevgilinize dokunmak hormonların salgılanmasını sağlayıp,kendinizi iyi hissettirecektir.

-Bir tartışma sırasında ikinizde duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin.Ancak aynı anda konuşmak işe yaramayacaktır.Öncelikle partnerinizi dikkatlice,ne söyleyeceğinizi düşünmeden dinleyin.Önemli noktaların üzerinde durun.

-Mutsuz olduğunuz konuları kızgınlıkla ifade etmeyin.Olumsuz bir konuyu iki tane olunlu konunun arasına sıkıştırıp söylemeyi deneyin.Öncelikle eşinizin sevdiğiniz bir davranışından bahsedip,ardından hoşlanmadığınız durumu belirtin ve bu durum düzelince çok mutlu olacağınızı söyleyin.Etkili bir yöntemdir.

-Arada işlerinizi ve hayatınızdaki tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp,sevdiğiniz kişi ile uzak bir yerlere gidin.Ama bu gezinin kuralları olsun cep telefonu,internet, bilgisayar vb…. şeyler  yasak.Kafanızı meşgul eden herşeyden uzaklaşıp birbirinize odaklanın.

-Birbirinize karşı hoşgörülü olun.Kimse mükemmel değildir.Onu sinirli ve bağırırken gördüğünüzde kendisini ne kadar çok sevdiğinizi düşünün.Çok çekingen bir yapıya sahip olması sizi rahatsız ediyorsa,patavatsız ve ne konuştuğunu bilmeyen biri olmadığı için şükredin.

-Değişik programlar yapın.Sevgilinize programın detaylarından bahsetmeyin.Tamamen sürpriz olsun.İkinizinde birlikte yapmayı sevdiği,veya onun çok sevdiği dolayısıyla sizide mutlu edecek bir program yapın.Kendisini değerli hissetmesini sağlayın.

-Yatak odanıza asla televizyon sokmayın.Televizyon yakınlığınızı engelleyen etkenlerdendir.Yatak odanızı sadece uyumak ve birlikte özel zamanlar geçirmek için kullanın.Evde ikinizinde kendinize ait özel bir köşesi olmalıdır.Eğer şanslıysanız ayrı bir dinlenme odanız olabilir.Ama böyle bir oda yoksa,köşedeki bir masa bile olabilir.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap