Kadın Sağlık
Astım ve Alerjik Reaksiyonlara Karşı Önlem: Bezelye

Astım ve Alerjik Reaksiyonlara Karşı Önlem: Bezelye

Adeta bir vitamin ve mineral deposu olan bezelye, içerdiği bu besinler nedeniyle vücut için bulunmaz bir nimettir. Özellikle protein ve lif yapısı nedeni ile gerek mide-bağırsak metabolizması olsun, gerekse bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi olsun birçok sistemi etkilemektedir. Özellikle mevsimsel dönemlerde artış gösteren alerjik reaksiyonlar ve bununla birlikte özellikle yaz aylarında sıcak ve kuru havanın da etkisiyle görülen astım artışında bezelye adeta bir kalkan görevi görmektedir.

Folik asit ve çinko yönünden oldukça zengin olan bezelye, özellikle anne adaylarının mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında geliyor. Çünkü hamile kadınlarda görülecek olan folik asit eksikliği, doğacak çocukta çok ciddi sağlık sorunlarına, sakatlıklara ve hatta ölümlere neden olacaktır. Bu nedenle dengeli ve düzenli bir beslenmenin önemi çok büyüktür.

Tüm bunlar ile birlikte alerjik astım denilen ve halk arasında nefes darlığı olarak bilinen hastalığın önlenmesinde bezelyenin önemli bir rolü bulunmaktadır. Bezelyenin içerisinde bulunan protein ve mineraller, alerjik astıma neden olan histamin ve türevi vücut metabolizma ürünlerine karşı koruyucu bir görev üstlenir. Bu durumda kliniğe astım hastalığının bulgularının hafiflemesi olarak yansır.

Bezelyenin alerji ve astım hastalığında koruyucu bir etkisi olsa da, tek etkisi bundan ibaret değildir. İçerdiği yüksek protein ve zengin lif yapısıyla özellikle mide hastalıkları, bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crohn gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarına karşı da koruyucu bir etkisi söz konusudur.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap