Kadın Sağlık
Balkonda Sebze Yetiştiriciliği Nedir. Nasıl Yapılır?

Balkonda Sebze Yetiştiriciliği Nedir. Nasıl Yapılır?

Şehir yaşamının getirdiği olumsuz koşulların en başında gelen alan sorunu, ihtiyaç duyulan besinleri doğal yollardan elde etmeye engel değil… Balkon veya terasda sebze yetiştiriciliği yapmak aslında son derece kolay.

Balkon Bahçeciliği Yaygınlaşıyor…

Yetiştirdiğiniz sebzeleri dalından toplamanın zevkini yaşamak için ilk adım doğru saksı ve bitkiye uygun toprak almak. Günümüzde saksılarda toprağa alternatif olarak, Hindistan cevizi liflerinden yapılan Cocopeat ya da çürümüş bitkilerle zenginleşen bataklık toprağı anlamına gelen torf gibi organik kökenli maddeler de kullanılmaktadır. Özellikle torf; gübre takviyesi, hava geçirgenliği ve nem tutulumu sağlamasıyla, balkon ve bahçe bitkilerinin yetiştirilmesinde kullanılmaktadır.
Yetiştirilecek sebzeye uygun derinlik ve boyutta saksı seçimi yapıldıktan sonra ekim yapılır.

Sulama daima azar azar yapılmalı; her gün ya da gün aşırı bitkiyi boğmayacak şekilde su verilmelidir. Sebze ve meyve posaları son derece besleyici bir gübre kaynağıdır. Balkonda sebze yetiştirirken dikkat edilecek en önemli konu hava akımının ayarlanmasıdır. Filizlenme aşamasında narin ve hassas olan bitkiler rüzgardan korunmalıdır; ancak bitkiler çiçeklenme döneminde hafif bir rüzgara ihtiyaç duyarlar, dolayısıyla bitkinin hava akımlarıyla teması tamamen kesilmemelidir. Güneş ışınlarının dik gelmesi durumunda bitki kurur. Saksıları balkona yerleştirirken, kısmen güneş ışınına maruz kalacakları bir açı ayarlanmalıdır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap