Kadın Sağlık
Basen Eritmek İçin Diyet: Basenleri Eritme Diyeti

Basen Eritmek İçin Diyet: Basenleri Eritme Diyeti

Basen ve kalça bölgesinde yağ birikimi rahatsız edici bir görüntüye neden olur. Her kadın sıkı ve şekilli basenlere sahip olmak ister. Ancak yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı bu alanda kilo birikmesine neden olabilir. Basenlerdeki yağların eritilmesi için çeşitli diyet programlarına uyulmaktadır. Bazı besinlerin düzenli olarak tüketilmesi yağ yakımını hızlandırarak bölgesel yağlanmadan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Basen eritme diyeti: Basen eriten yiyecekler:

1 – Yeşil çay basen eritirmi?

– Yeşil çay birçok faydası olan bitkisel bir çaydır. Kan şekerini düzenleyen özelliklerinin yanı sıra kanserden koruyan etkisi de vardır. Metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda toksinlerin  dışarı atılmasına yardımcı olarak yağ yakımını hızlandırır.

– Her gün düzenli olarak 3 bardak yeşil çay tüketilmesi basen ve kalça bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olacaktır.

2 – Kalçayı eriten yiyecekler: Yaban mersini

– Yaban mersini diyet programında mutlaka bulunması önerilen gıdalardan biridir. Vücuttaki serbest radikallerin ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır.

– Yaban mersini tüketimi sindirim sistemi için de faydalıdır. Besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olan lif ve su içerir. Ayrıca genel sağlık için de faydalı olan manganez, protein, karbonhidrat içerir. Yağ metabolizması için önemli bir besindir. Yaban mersini yağ, kolesterol ya da sodyum içermez.

– Her gün bir fincan yaban mersini tüketilmelidir. Yoğurt ya da salatalara eklenerek tüketilebilir.

3 – Kalçayı eritme yolları: Keten tohumu

– Kalça bölgesindeki yağların yakılması için keten tohumu da önerilen besinler arasındadır. Keten tohumu sağlıklı yağ ve lif içeriği ile daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Keten tohumu yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle tokluk hissi yaratır ve açlığı önler. Ayrıca içerdiği omega 3 yağ asitleri ile sağlıklı yağların alınmasını sağlar.

– Her gün diyet programına 1 ila 2 yemek kaşığı keten tohumu tozu eklenmesi önerilir. Yemeklere ya da salatalara tüketilebileceği gibi çay olarak demlenerek de tüketilebilir.

4 – Kalça yağlarını eritme: Badem

– Badem lif, protein ve tekli doymamış yağlar içerir. Bu içeriği ile sağlıklı ve besleyici gıdalar arasındadır. B vitamini ve çinko açısından da zengin olduğu için şeker ihtiyacının azalmasını sağlar.

– Öğün aralarında bir avuç badem tüketilmesi kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu nedenle abur cubur gibi atıştırmalıklar yerine badem gibi kuruyemişlerin tüketilmesi önerilir. Ancak günde 23 adetten fazla tüketilmemelidir.

5 – Kalça yağları nasıl erir: Greyfurt

– Taze greyfurt yağ yakımını hızlandıran besinlerden biridir. Özellikle bölgesel yağlanma söz konusu olduğunda tüketilmesi önerilir. Yağ yakıcı özelliklerinin yanı sıra metabolizmayı da hızlandırır.

– İnsülin direncini artıran taze greyfurt vücutta yağ birikmesini engeller. Her gün düzenli olarak yarım greyfurt ya da 1 bardak greyfurt suyu tüketilebilir.

6 – Kalça yağları için diyet: Yulaf ezmesi

– Yulaf ezmesi kahvaltı için sağlıklı besinlerden biridir. Tokluk hissi yaratır ve iştahın bastırılmasına yardımcı olur. Yulaf ezmesi içerdiği beta glukan ile kandaki yağın anormal seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Çözünür lif açısından da zengindir. Açlık hissini azaltır.

– Her sabah kahvaltıda yulaf ezmesi tüketilebilir. Gün boyu yemek yeme isteğinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

7 – Portakal

– Portakal C vitamini açısından en iyi kaynaklardan biridir. C vitamininin yanı sıra lif içeriği ile sindirim sistemini de geliştirir. Genel sağlık için faydası olduğu kadar kilo verme sürecinde de etkilidir.

– Yapılan araştırmalarda C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesinin kilo vermeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Portakal bu içeriğinin yanı sıra lif içerdiği için zayıflmaya yardımcı en uygun meyvelerden biridir. Lifli gıdalar midede besinlerin emilimini artırırken aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlar.

– Portakal her gün düzenli olarak tüketilebilir. Portakal suyu da önerilir ancak hazır meyve suları yerine taze sıkma portakal suyu tüketilmelidir.

8 – Somon balığı

– Somon balığı da kalça bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olan besinler arasındadır. Somon gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri içerir. Bu besin maddesi ise hızlı yağ yakılmasına yardımcı olur. Yağların enerjiye dönüştürülmesini teşvik eder.

– Yağlı balıklar aynı zamanda vücut için faydalı olan D vitamini de içerir.

– Haftada 2 ya da 3 kez somon ya da somon gibi yağlı balıklar tüketilebilir. Ancak kızartma yerine ızgara olarak hazırlanmalıdır. Bu şekilde balığın yağından daha fazla yağ alınmaz.

9 – Basen eriten meyveler: Avokado

– Avokado yağ oranı yüksek olmasına rağmen, herhangi bir diyet programına eklendiğinde kilo vermeye yardımcı olan bir besine dönüşür. Avokado tekli doymamış yağlar içerdiği için açlığı giderir ve tokluk hissi oluşturur.

– Avokado içerdiği l-karnitin ile yağ metabolizmasının sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca lif içeriği yüksek olduğu için sindirim sistemini de geliştirir.

– Öğle yemeğinde yarım taze avokado tüketilebilir. Bu şekilde gün içerisinde oluşan açlık kontrol altına alınmış olur. Avokado suyu ya da meyve olarak avokado ara öğünlerde iştahın kontrol altına alınması için de tüketilebilir.

– Yapılan bilimsel çalışmalara göre avokado tüketimi kilo yönetimine yardımcı olurken aynı zamanda kalp ve damar sağlığının da korunmasına yardımcı olur.

10 – Bitter çikolata

– Çikolata kalorisi ve şeker oranı yüksek olduğu için genellikle diyet programlarına eklenmeyen besinler arasındadır. Ancak bitter çikolatanın zayıflamaya yardımcı etkileri vardır. Yüksek miktarda kakao içeren bitter çikolata yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur. Metabolizmayı da hızlandırır.

– Bitter çikolata yağ ve karbonhidrat resorpsiyonu azaltılmasına yardımcı olurken tokluğu arttıran asitler içerir.

Tüm bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olur. Ancak uygun bir diyet programı oluşturulması için bir diyetisyene başvurulması önerilir. Diyet boyunca sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Her gün 3 litreye yakın su içilmesi yağ yakımını hızlandırır. Özellikle bölgesel yağlanma söz konusu olduğunda sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ile sebze ve meyve suları da beslenme düzenine eklenebilir. Yağ yakıcı özellikleri olan bitki çaylarının tercih edilmesi önerilir.

Kilo verme sürecinde basen ve kalça bölgesindeki yağlardan kurtulmak için sadece beslenme düzeninde değişiklik yapılması yeterli olmaz. Düzenli spor ve egzersiz de yapılmalıdır. Özellikle yürüyüş, bisiklet, koşu ve ip atlama gibi basen bölgesindeki kasları çalıştıran egzersizlerin yapılması yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Kas hacminin artması ile yağ yakımı da hızlandır.

Basen ve kalça bölgesindeki yağlardan kurtulmak için beslenme düzeni değişiklikleri ve spor aktiviteleri bir arada yapılmalıdır. Ayrıca stres düzeylerinin de dengelenmesi gerekir. Bu nedenle yoga ve meditasyon ve nefes egzersizleri gibi stres azaltıcı teknikler uygulanabilir.

Basen bölgesinde çok yoğun yağlanma söz konusu ise kilo verildikten sonra cildin toparlanması için estetik müdahaleler gerekebilir. Kilo verme sürecinde ya da sonrasında bir estetik cerraha da başvurulabilir. Fazla yağ birikimi söz konusu olduğunda estetik çözümlere ihtiyaç duyulabilir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap