Kadın Sağlık
Bebekler Ne Kadar Besine İhtiyacı Olduğunu Bilir!

Bebekler Ne Kadar Besine İhtiyacı Olduğunu Bilir!

BİR BEBEK GENELLİKLE NE KADAR BESİNE İHTİYACI OLDUĞUNU BİLİR. Eğer bebeğe artık maması kâfi gelmiyorsa veya annesinin sütü üzüntü ya da yorgunluktan kısa bir süre için azalmışsa bebek her doyurma saatinden daha erken uyanacak ve artık açlıktan olduğunu anlayacağınız bir şekilde ağlayacaktır. Bebek biberondaki sütü son damlasına kadar içip başka süt aranmaktadır.

O ellerini bile yemeğe kalkabilir. Eğer onu tartıyorsanız eskisi kadar toplamadığını görürsünüz. Bazan aç kalan bir bebek kabız da olabilir. Eğer sahiden açsa doyurmalardan sonra da ağlayabilir.

Eğer bebeğiniz memnuniyetsizlik belirtileri gösteriyor ve mamasını alıyorsa doktorla temasa geçip bunu arttırmanın zamanıdır. Eğer bir doktorla konuşmanıza imkân yoksa ve bu kitaptaki mamaları kullanıyorsanız o vakit daha kuvvetli bir mamaya başlama zamanı gelmiştir.

Daha doğrusu bu kadar beklemenize de gerek yoktur. Bebek düzenli şekilde biberonunda-kileri bitiriyorsa onun sütünü arttırmalıdır. O hırçınlık belirtileri göstermeden bunu yapmalısınız. Yalnız dikkat edilecek bir husus bulunmaktadır. Böyle bir durumda hemen bebeğin sütünü arttırmaya kalkarsanız o belki de fazla süte hazır değildir. Onun için bebeğe ısrar etmemelisiniz.

Eğer bebeğe meme veriliyorsa ve kendisi erken kalkıyorsa ona erken meme veriniz. Bu günde fazla bir doyurma olsa da meme veriniz. Daha sık besleme onu memnun edecektir. Göğüslerin daha sık boşalmasıyla süt daha da fazlalaşır. Eğer emzirirken sadece bir göğsünü kullanıyorsanız, bir doyurma saatinde iki göğsünüzden de emzirin.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap