Kadın Sağlık
Bebekte Cilt Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebekte Cilt Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek cildindeki epidermis (koruyucu örtü) tabaka iç ve dış etkenlere karşı oldukça savunmasızdır. Koruyucu örtü nem dengesini yitirdiğinde, yetişkin cildinden daha fazla hasar görür ve bebeği, enfeksiyon başta olmak üzere; çeşitli dermatolojik ve metabolik hastalıklara karşı açık hale getirir.

Bebek Cildi İnce Yapılı ve Hassas

Pişik türü cilt problemleri bebeklerde sıkça görülür. Epidermis tabakanın tahriş olmasına neden olan pişik gibi, tedavi gerektirmeyen basit cilt problemleri, gerekli bakıma özen gösterildiğinde kendiliğinden iyileşir. Ancak, bebeğin cilt hassasiyeti konusunda yeterli önlem alınmadığında bu cilt sorunları ilerler ve kalıcı kızarıklık, kuruluk, çatlama ve cilt yaralarına dönüşebilir.

Bebekteki cilt problemlerinin ilerlememesi için özellikle bebeğin bulunduğu ortamın havadar ve temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Bebeğin yakınında sigara içilmemeli, viral enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya uçuğu olan kişiler bebekle aynı ortamda bulunmamalıdır. Yanı sıra; bebeğe hava aldıran ve terletmeyen giysiler giydirilmeli ve cilt kuruluğu, çatlama gibi sorunların oluşmaması için nemlendirici kullanılmalıdır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap