Kadın Sağlık
Bel Fıtığı Nedir. Bel Fıtığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Bel Fıtığı Nedir. Bel Fıtığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

İnsan vücudunda başın altından kuyruk sokumuna dek devam eden omurga, kıkırdak dokuyla birbirine bağlanan omur kemiklerinden meydana gelir. Dik durmayı sağlayan bu iskelet yapının ortasında, beyinden gelen komutları vücuda ileten omurilik bulunmaktadır. Bel bölgesinde bulunan 5 adet omurun bağlantısını sağlayan kıkırdak dokuda meydana gelen işlev bozuklukları, fıtık oluşumlarına neden olur.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel bölgesindeki omurların arasında bulunan elastik yapıdaki kıkırdak doku, aşırı zorlanma nedeniyle yırtıldığında; omurlara binen yükü karşılayan çekirdek dokuda (nucleus) tahribat oluşur. Fıtıklaşma (içeriden dışarıya taşan disk tabakaları), baskıyı dağıtamayacak şekilde hasar görmüş olan disklerin, bacaklara gelen sinirlerin sıkışmasına yol açması durumudur. Bel fıtığının belirtileri; belde başlayan ve ayağa yayılan şiddetli ağrı, bacağın arka tarafında çekme hissi gibi, duruş bozukluğuna yol açan rahatsızlıklardır.

İlerlemiş fıtıkta bel eğilmesi, ayakta durmada zorlanma, ayak uyuşması, genel güç kaybı ve boşaltımda zorluk gibi semptomlar ortaya çıkar.

Bel bölgesindeki fıtıklaşma oluşumları henüz erken evredeyken tedavi olmak, iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap