Kadın Sağlık
Bitkisel İlaçların Kullanım Biçimleri Nasıldır?

Bitkisel İlaçların Kullanım Biçimleri Nasıldır?

Bitkisel ve şifalı bitkiler konusunda birçok yazı hazırlayıp siz değerli kadinsaglik.net okuyucularına sürekli sunmaktayız.

Fakat tüm bu bitkilerin genelde tentür ya da toz halindeki kullanım şekillerinden bahsettik. Bu makalemizde ise şifalı bitkilerden değil, şifalı bitkilerin kullanım şekillerinde bahsedeceğiz. Böylelikle şifalı bitkiler konusunda bir adım daha derine gidecek ve bu konudaki uzmanlığımızı bir kat daha arttırmış olacağız.

Bu makalemizden sonraki şifalı bitkiler makalelerimizde sadece tentür ya da toz halindeki karışımlardan değil aşağıda öğreneceğiniz diğer kullanım şekilleri ile de şifalı bitkilerimizi hazırlamayı öğrenmiş olacağız.

Toz: Bitkilerden toz elde etmek bitkilerin havanda dövülmesi ya da değirmende çekilerek toz haline getirilmesi sonucu elde edilir. Toz haline getirilmiş bitkiler en iyi su ile karıştırılarak kullanılır.

Hap: Toz haline getirilen bitkiler içlerine yardımcı maddeler eklenip kaplanmak sureti ile hap haline getirilmektedir.

Dekoksiyon: Bitkilerde dekoksiyon çay yapma işlemi gibidir. Parçalanan bitkinin üzerine soğuk su dökülür ve kaynatılır ya da direk olarak soğuk yerine kaynar su dökülür ve kapalı bir kabın içerisinde bekletilir. Bu yöntem ile elde edilen sıvı daha sonra şeker ya da bal ile tatlandırılıp içilir.

İnfüzyon: Uçucu yağında etkili maddeler içeren bitkilerde, bu uçucu yağın buharlaşarak kaybını engellemek amacı ile kaynatma işleme uygulanmaz.

Bu amaç ile hazırlanan infüzyonlar da toz halinde olan bitki üzerine soğuk ya da sıcak su dökülmek sureti ile bekletilmektedir. İnfüzyonlarda şeker ya da bal ile tadlandırılabilirler.

Tentür: Tentür kullanım biçimi bitki parçalarının 3 ila 4 hafta gibi uzunca bir süre su içerisinde tutulması ile elde edilen sıvıdır.

Ekstre: Ekstre yapımı ise tentür elde edildikten sonra elde edilen sıvıyı yoğunlaştırarak bal veya macun kıvamına getirip kullanmaktır. Elde edilen bileşim öylece kullanılabilir.

Bitki Yağı: Bitki yağı elde edilmesinde bitkilerin çeşitli kısımlarının sıkılıp veya zeytinyağı gibi yağlar ile bitkiyi çözmek sureti ile elde edilir.

Pomad: İyice toz haline getirilmiş bitkiler sıvı ya da katı yağlar ile karıştırılmak sureti ile haricen kullanılmak amacı ile pomadlar yapılır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap