Kadın Sağlık
Bölgesel Terleme Nedir?

Bölgesel Terleme Nedir?

Terleme, vücut ısısının sabit tutulması amacıyla geçekleşen fizyolojik bir durumdur. Aniden gelişen genel terlemenin aksine bölgesel terleme herhangi bir metabolik veya nörolojik hastalığın habercisi değildir. Tamamen normal olarak gelişir.

Neden Kaynaklanır?

Ter; üre, potasyum, klor, su ve sodyumdan oluşur. El, koltuk altı, ayak ve yüz bölgesinde görülen lokal terleme; efor sarfedilmesi, ısı artışı, nemli ortam, kaygı ve stres birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Terleme alanında cilt yüzeyine tutan bakteriler, kokuya yol açar. Vücutta ter bezlerinin en yoğun olduğu bölge avuç içleridir. Bölgesel terleme, adolesan ve çocukluk döneminde görülür.

Obezite başta olmak üzere; diyabet ve kanser ilaçları, psikiyatrik ilaçlar, hamilelik, diyabet, menapoz, raşitizm gibi hastalıklar da terlemeyi arttırır. Ortamdaki hava akımı sağlıklı bir hale getirilerek, sentetik kumaşlar yerine pamuklu, hafif giysiler tercih edilerek, kapalı ayakkabıyı mutlaka çorapla giyerek, yıkama sonrası tam kurulanarak, sıkı çamaşır veya giysiden kaçınarak, hijyen kurallarına dikkat ederek ve pudra gibi nem giderici ürünlerden yardım alarak aşırı bölgesel terlemeyle mücadele edilebilir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap