Kadın Sağlık
Burun Kanaması Nedir. Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Burun Kanaması Nedir. Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Havaların ısınmasıyla birlikte burun damarlarının genişlemesi burun kanamalarına neden olabiliyor. Ayrıca sıcaklık nedeniyle değişen tansiyon durumu da yine burun kanamalarına neden olabiliyor.

Böyle durumlarla karşılaşıldığında öncelikle musluk altında bol su ile burnun içerisindeki kan pıhtılarının temizlenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra temizleme bittikten sonra baş kalp mesafesinden yukarıda kalacak şekilde öne doğru eğilmeli ve burun kanatlarından sıkılarak 5-10 dakika kadar beklenmelidir. Kanama devam ediyorsa burun köküne ve ene kısmına eş zamanlı olarak soğuk uygulama yapılması gerekmektedir.

Bu uygulama kanamayı kısa bir süre içerisinde kesmeye yardımcı olur. Burun kanaması vakalarında baş kesinlikle geriye doğru atılmamalıdır. Kanın geniz kısmına gitmesi solunum problemlerine ve hatta boğulmalara bile sebep olabiliyor. Kan durdurucu burun spreyleri kullanılabileceği gibi tüm önlemlere rağmen doktora başvurulması önerilir.

Kanamaları önlemek için;

–          Güneşin etkili olduğu saatlerde (11:00 – 16: 00) dışarıya çıkmamaya özen gösterin.

–          Aşırı sıcak su ile duş almayın.

–          Çok sıcak ve buharı yüze vuran yiyecekleri tercih etmemeye çalışın.

–          Mukoza kuruluğuna yol açabilecek kahve ve alkol gibi gıdaları tüketmeyin.

–          Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktora danışın.

–           Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünü ihmal etmeyin.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap