Kadın Sağlık
Buzdolabının Temizliği Nasıl Yapılır? – Buzdolabinin Temizligi Nasil Yapilir

Buzdolabının Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolaplarının kirlenmesine ve kokmasına neler sebep olur ve temizliği nasıl yapılmalıdır?

Buzdolabınızda uzun süreli bekletilen yemekler, kahvaltılılar, meyve ve sebzeler bir süre sonra kokuya neden olmaktadır. Şayet bu kokular giderilmediği taktirde buzdolabında bulunan diğer yiyeceklere ve özellikle sularınıza da sinecektir. Bu kokulara engel olabilmek için buzdolaplarını düzenli aralıklarla temizlemek gerekmektedir.

Öncelikle buzdolabını temizlemek için gerekli olan malzemeler; Mutfak bezi, kurulama bezi, varsa şarjlı süpürge, sprey temizleyici ve krem temizleyici. Temizliğe başlamadan önce buzdolabını tamamen boşaltmak gerekmektedir. Buzdolabının rafları cam ve telli olabilmektedir.

Telli olan rafları krem temizleyici ile iyice temizledikten sonra paslanmasını engellemek için kuruduğundan emin olmakta yarar var.

Raflarınız cam ise üzerinde bulunan parçaları önce kuru bez yardımı ile silin, sudan geçirdikten sonra sprey temizleyiciyi tüm yüzeylere sıkın,  bir süre beklettikten sonra kuru bir bezle silin. Sinen kokuların giderilmesi için bir süre havalandırın.

Buzdolabının sebze ve meyve bölümündeki kalıntıları şarjlı süpürge, elle ya da kuru bez yardımı ile toplayabilirsiniz. Dolabın bu parçasını da yıkadıktan sonra kuruduğundan emin olduktan sonra geri koymalısınız. Aksi halde içinde kalan su neme dönüşüp yeni meyve ve sebzelerinizin zamanından önce çürümesine neden olabilir.

Sıra geldi iç yüzey temizliğine, bu bölüm için krem temizleyici işinizi görecektir. Yüzey temizliğinin püf noktası dar olan köşelere de aynı özenle ulaşabilmektir.

Buzdolabı temizliğini bitirdikten sonra aynı güzel kokunun devam etmesini istiyorsanız, her yede bulabileceğiniz buzdolabı esanslarından koyabilirsiniz.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap