Kadın Sağlık
Çaylarda Alüminyum Riski Var?

Çaylarda Alüminyum Riski Var?

Dikkat Çok Çay İçenler Zehirlenebilir

Türk toplumunun en çok tükettiği sıvı içeceklerin başında çay yer alıyor. Çay her mekânda misafirlere ikram ettiğimiz en özel içeceklerin başında yer alıyor. Ancak çay içmeyi sevenlere kötü bir haberimiz var. TÜBİTAK araştırma merkezinin yaptığı araştırmalarda çayın içinde alüminyum maddesinin olduğu belirtildi. Çok çay tüketenler yani günde 5-6 bardaktan fazla çay içenlerde zehirlenme riskinin olduğu bildirildi.

Hangi Ürünler Risk Taşıyor

Aslında yapılan araştırmalarda bu konuda belli bir çay markası belirtilmedi. Genel olarak ele alınan bu konuda çayın faydalarından da bahsedildi. Açıklamada çay içmenin zarar vermediğini ancak fazla tüketildiğinde zehirleme riski olduğu söylendi. Çay tüketen bir toplum olarak sağlığımız için biraz daha duyarlı olmamız ve hiçbir şeyi gereğinden fazla tüketmemiz gerektiğini bir kez daha görüyoruz. İçme sularında da bile belirli bir miktarda risk olduğu da ifade edildi.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap