Kadın Sağlık
Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücudumuzda en büyük organ olan cildimizin sağlığı ve temizliğine önem vermeliyiz. Cildimizin temizliği ilk sırada yer alan cilt bakımı kuralındandır. Her cilt tipine göre nemlendirme ve bakım ayrı olmalıdır. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu herkesin yaşadığı cilt sorunlarındandır. Cildinizin sağlıklı olması için öncelikle sağlıklı beslenmek alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Cilt sağlığı ile ilgili yapılması gereken en önemli şeyler arasında gün içerisinde ortalama iki litre su tüketmek ve spor yapmak gelir. İçeriden sağlıklı olan cildi dışarıdan da temiz ve düzenli bakım ile desteklediğinizde cildiniz sağlıklı ve ışıl ışıl olacaktır.

Cilt Tiplerine Göre Doğal Nemlendirme Yöntemleri

Hassas ve kuru cilt yapısına sahip kişilerin özellikle ilaç ve ya kimyasal içerikli cilt ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Ciltteki hassasiyet kuruluk oluştukça daha da artacağından hassas cilt yapısına sahip olanların ciltlerini nemli tutmaları gerekmektedir. En sağlıklı nemlendirici hiç şüphesiz doğal zeytinyağıdır. Birkaç damla zeytinyağı ile cildinize masaj yaptığınızda hem sağlıklı hem de nemli bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerin ise nemlendirmek için yağ içeriklerinden uzak durmaları gerekir. Bunun yerine en doğal ve hoş kokulu nemlendirmeyi sağlayan limondan yardım alarak yalğı cilt yapısına sahip kişiler ciltlerini nemli tutabilirler.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap