Kadın Sağlık
Hiç Hasta Olmayan Kadınların 6 Sırrı

Ciltteki döküntü meme kanseri belirtisi olabilir mi?

Ciltteki döküntü meme kanseri belirtisi olabilir mi?

Döküntüler; çirkin, rahatsız edici ve hatta bazen biraz endişe uyandırıcı olabilir. Peki meme uçlarınız ya da göğüsleriniz gibi hassas alanlarda meydana geldiğinde endişelenmek gerekir mi?

 

Vücudun her bölgesinde meydana gelebilen cilt tahrişleri ve kızarmalar çoğu göğüslerde de meydana gelebilmektedir. Elbette, bazen göğüste soyulmaların daha endişe verici sebepleri vardır ve normal bir döküntü ile arasındaki farkı ayırt edebilmek her zaman kolay olmaz. Uzmanlar, 1-2 haftadan daha kısa süren bir basit döküntüleri, genellikle tropikal kremlerle tedavi edebileceklerini söyler. Ancak kızarıklıklar devam ederse, meme ucu ve çevresinde şişme, sızlama ya da ağrı fark ederseniz kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekir.

Intertrigo

Dermatologların göğüslerde görmüş olduğu en yaygın kızarıklık vakalarından biri de intertrigo, yani pişik sorunu. Genellikle göğüslerin alt bölümünde ya da arasında meydana gelir. Intertrigo, genellikle cilt kıvrımlarının birbirine sürtünmesi sonucu ter tahrişinden ortaya çıkmaktadır.

 

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, cildiniz onu tahriş eden herhangi bir şeyle (ya da alerjiniz olan bir cisim) temas ettiğinde meydana gelen kaşıntılı bir döküntü hastalığıdır. Elbiselerdeki kumaş cilaları ve boyalar, deterjanlar ve çamaşır yıkamak için kullandığımız ürünlerdeki parfümler de bu hastalığa neden olabilmektedir.

Sedef ve egzama da sık rastlanıyor

Toplum tarafından bilinen kızarıklık probleminin çoğu hem göğüs hem de cildin farklı yerlerinde ortaya çıkabilir. Göğsünüzde ve vücudunuzun farklı bölgelerinde bir kızarıklık görürseniz sorun dermatolojik olabileceği için zaman kaybetmeden dermatoloğunuzla iletişime geçin.

 

Mastit

Muhtemelen emziren anneler meme dokusunun enfeksiyona dönüşmüş (genellikle ağrılı olur) iltihabı olan mastiti duymuştur. Sütün kesintisiz akışı ya da tıkalı bir kanalı engelleyen başka bir şey nedeniyle göğüslerinizin içinde süt birikmesi sonucu meydana gelir. Bu da bir tür döküntüye sebebiyet verebilir.

 

Mutlaka doktorunuza danışın

Göğüslerinizin üzerinde “peux d’orange” olarak adlandırılan çukurlu, bazen portakal kabuğunu andıran kalınlaşmış bir cilt alanınız var ise, meme uçlarınızda kaşıntı, hassasiyet ya da akıntı, sadece bir memede ya da bir memede diğer memeden çok daha büyük görünen kızarıklık ya da şişlik fark ederseniz mutlaka doktorunuzla irtibata geçin.

 

 

Yorum Yap