Kadın Sağlık
Diyetin Düşmanları Nelerdir? – Diyetin Dusmanlari Nelerdir

Diyetin Düşmanları Nelerdir?

Israrla başlamaya çalıştığınız diyetler 2 günden fazla sürmüyorsa,yılın yarısını aç gezerek geçiriyor fakat hala incecik kadınlara kıskanç gözlerle bakıyorsanız demek ki diyetinizi sabote edici düşmanlarınız var.Peki bu düşmanlar neler?

-Hızlı yemek yemek kilo almanıza neden olur. Yiyecekleri iyice çiğnedikten sonra yutmak beynin vücuda giren besinleri kaydetmesi anlamına gelir. Bu şekilde tad alma duyunuzda tatmin olur. Yemeğinizi olabildiğince yavaş yemelisiniz.

-Diyetlerin işe yaramamasının en büyük nedeni hareketsiz yaşamdır. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek için bile en az 10-15 dakika yürümek gerekirken, şimdi bilgisayar başından sadece tuşlara basarak istediğinizle mailleşiyorsunuz. Durum böyle olunca da hareketsizlik kaçınılmaz oluyor.

-Kilo almamak için kullanılan tatlandırıcıların alınan doğal kalori alımı konusunda vücudu kandırdığı ve bu nedenle daha fazla şeker kullanma isteğini oluşturduğu ortaya çıktı.

-Hormonlu sebze ve meyvelerin zararları yararlarından daha fazla. Bu nedenle sebze ve meyvede doğal olanları arayıp bulmalısınız.

-Beyin vücuttaki enerjinin azaldığını hissettiği anda açlığa yol açan kimyasal maddeler salgılar. Beynin kimyasal maddeleri salgılayan kısmı aynı zamanda duyguları da kontrol eder. Sıkılıp üzüldüğünüzde hemen buzdolabına koşmanızın başlıca sebebi budur.

-Öğün atlamak metabolizmayı yavaşlatır.Özellikle kahvaltı etmemek en büyük problemdir.Gece boyunca yüzde 5 yavaşlayan metabolizmanız bir daha yemek yiyene kadar aynı hızda kalır.

-Geceleri az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla daha fazla kilo alırlar.Yorgun bir vücut normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar.Bu nedenle diyet sırasında uyku düzeninize önem vermelisiniz.

-Kendinizi sürekli yorgun hissediyor,sürekli üşüyor ve kilo almaya başladıysanız tiroid sorunu yaşıyor olabilirsiniz.Bu da metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.Bir uzmana başvurmalı ve balıkifındık gibi yararlı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

-Yeni evli çiftler evlendikten sonra genelde kilo alırlar.Bunun nedeni herşeyi birlikte yapma isteğidir.Fakat yemek konusunda eşinizle aynı anda ve aynı miktarda yemek yemeden de mutlu olabileceğinizi unutmayın.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap