Kadın Sağlık
Diz Kapaklarındaki Kireçleme Egzersiz Hareketleri Nasıl Yapılır?

Diz Kapaklarındaki Kireçleme Egzersiz Hareketleri Nasıl Yapılır?

Diz Kapaklarındaki Kireçleme Nasıl Geçer?

İnsanı ayakta tutan en önemli organlardan birisi bacaklardır. Özellikle bacak kısmında oynak eklemlerle çalışan diz kapaklarında kireçleme belli bir yaştan sonra yerleşir ve şiddetli ağrılara yol açar. Zamanla yürüme ve hareket alanını daraltırken ileride yaşam standartlarını etkileyecek boyutlarda sağlık sorunlarına yol açar. Özellikle bu tür eklem kısımları için uzmanların önerdiği egzersizler gerçekten ciddi tedavi sağlar.

Bacak ve Diz Kapağı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Sandalye, kanepe veya ayakta bu egzersizi yapabilirsiniz. Öncelikle sağ bacağı aşağı yukarı 10 defa kaldırıp indirin. Sonra aynı şeyi sol bacakta uygulayın. Daha sonra sağ bacak ve sol bacağı sırayla 10’ar def sağa sola sallayın. Bilek kısmını ve topuk kısmını gerdirin ve 10’a kadar sayın. Bu hareketleri sabah akşam olmak üzere düzenli olarak yapabilirsiniz. Hatta günün diğer saatlerinde de uygulayabilirsiniz.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap