Kadın Sağlık
Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Kadın doğum uzmanları doğumdan 2 ay önce doğum çantasının hazırlanması gerektiğini söylüyorlar ve bu konuda bütün hamile bayanlara uyarıda da bulunmayı ihmal etmiyorlar.

Yeni anne adayları, aylarca heyecanla bekledikleri o özel günde hastanenin yolunu tutarken, yanlarında götürecekleri doğuma girişten eve dönüşe kadar gerekebilecek bütün malzemelerin doğumdan önce ve sonra gerekli bütün eşyaların bulunduğu hayat kurtarıcı doğum çantasını da bulundurur.

Peki, yeni anne adayları doğum çantası hazırlarken nelere dikkat etmelidirler? Neleri yanına almalıdırlar, neleri kesinlikle unutmamalıdırlar?

Yeni anne adayları öncelikle mutlaka mevsim şartlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Doğum zamanında havanın nasıl olduğunu ve hangi mevsimde olduğunu dikkate alarak yanlarına gerekli elbiseleri almalıdırlar. Yanında en az 2-3 gecelik mutlaka olmalıdır. Sabahlık da unutulmamalıdır. Doğum çantasına kullan at terlikler, kişisel bakım ve hijyen seti, iç çamaşırı, çorap, anı defteri, kalem, fotoğraf makinesi ve kamera konulmalıdır. Bununla beraber çantada sigorta bilgileri mutlaka bulunmalıdır. kimlik fotokopisi gibi gerekli olabilecek evrak da yer almalıdır. Anneler hastane çıkışı giyecekleri kıyafetleri de yanlarına almayı unutmamalıdırlar. Burada da dikkat edilmesi gereken bir şey var mevsim şartlarına göre doğumdan sonra gerekli elbiseler alınmalıdır.

Bebeklere gelirsek eğer en az 3-4 kısa ve uzun kollu body, tulum, çorap, pijama; çarşaf, yelek, yeni doğanlara özel bebek bezi ve ıslak mendil, bebek bakım seti, bez mendil, başlık ve eldiven, önlük, battaniye, hastane çıkışı kıyafetleri çantaya koyulmalıdır. Mevsim şartları da göz önüne alınarak bebeği üşütmeyecek terletmeyecek elbiseler tercih edilmelidir.

Anne adayının doğumdan en az 2 ay önce doğum çantasını hazırlamaya başlamasının olası unutkanlıkları minimuma indirmek için yeni anne adayının mutlaka bir liste yapması gerekmektedir. Hamilelik süresi boyunca bebeğine kavuşacağı günün hayalini kuran yeni anne adayı; doğum yaklaştıkça daha da heyecanlanır ve bu bu heyecan biraz strese de yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için doğum çantası hazırlarken bazı eşyalar unutulabilir olması doğaldır. Doğum çantasını erken hazırlamaya başlamak, ihtiyaçların sıralandığı bir liste yapmak faydalı olacaktır. Bulunması gerekenler çantaya koyuldukça listeye bir ‘tik’ atabilirsiniz. Bu vesile ile gerekli olan her şeyi doğum çantasına aldığınızdan tam olarak emin olabilirsiniz.

Son olarak söylememiz gerekenler ise doğum çantasının hazırlığı tam olarak bittikten sonra doğuma giderken hemen el altında alabileceğiniz bir yerde bulundurmanız gerekmektedir. Doğum için hastaneye giderken telaşlanma ve heyecanın yaşandığını da göz önünde bulundurursak eğer o an unutabilme imkanı bulunmaktadır bu yüzden dış kapı çevresinde görülebilecek bir yerde bulunması gerekmektedir.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap