Kadın Sağlık
Doğum Kontrol Haplarının Bilinmeyen Faydaları

Doğum Kontrol Haplarının Bilinmeyen Faydaları

Doğum Kontrol Hapları Adet Sıkıntılarını Giderir mi?

Düzenli kullanıldığında istenmeyen gebelikten koruyan doğum kontrol hapları kadın sağlığı açısından birçok faydalı yönlerinin olduğu kanıtlanmıştır. 28 günlük periyotlarda görülen adetin gecikmesi ya da erken görülmesi durumunda kullanıldığında vücudun östrojen ve progesteron hormonunu salgılayarak adet düzensizliğini önlemesine yardımcı olur. Yoğun ve uzun süren adet kanamaları sonucunda ortaya çıkan kansızlığı (anemi) önler.

Kadınların her ay adet öncesi dönemde yaşadığı şişkinlik, iştahsızlık, gerginlik, depresif hal, göğüs şişliği, bulantı ve sancı gibi sıkıntıların yaşanmasını engelleyerek adet dönemini daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Menopoz sıkıntıları, migren, rahim ve yumurtalıklardaki kist ve tümör oluşumunu önler. Rahim ağzı kanseri riskini azaltarak size sağlıklı bir yaşam sağlar.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap