Kadın Sağlık
Doğumdan Sonra Annenin Yaşamı Nasıl Olmalıdır?

Doğumdan Sonra Annenin Yaşamı Nasıl Olmalıdır?

ANNE NORMAL BİR HAYAT SÜREBİLİR. Bazı anneler çocuklarına meme vermekten çekinirler, çünkü o takdirde büyük fedakârlıkta bulunmaları gerekeceğini düşünmüşlerdir. Genel olarak bu hiç de öyle değildir. Annesinin spor yapmasının, kahve çay, sigara ve alkollü içkileri, fazla olmamak şartıyla içmesinin bebeğe zarar verdiğine dair bir delil yoktur. Meme veren bir anne, alışmış olduğu yemekleri yemeye devam edebilir.

Örneğin kadın erik kurusu yerse, bunun bebeğin barsak-larını gevşeteceğine dair delil yoktur. Veya kızartma yemek yerse bebeğin hazımsızlık çekeceği sözü doğru değildir. Bir bebeğin, arada bir annesi belirli bir yemeği yediği zaman hastalandığı doğrudur. Bu durum bir kaç defa tekrarlanırsa kadının o yemekten vazgeçmesi yerinde olur. Bazı ilâçlar süte karışabilir, ama bebeği etkileyecek miktarlarda değil. Bir anne, İngiliz tuzu, Hint yağı, aspirin alabilir ve bunlar bebeği etkilemez.

Meme veren bir anne üzülürse, bu bazen o devre için kadının sütünü azaltabilir. Zaman zaman bu bebeğin de rahatsız olmasına yol açar. Bazı kadınlar meme verdikleri sürece regl olmazlar. Diğerleri ise düzenli – düzensiz şekilde regl olurlar. Arada bir memedeki bebek annesinin regl zamanında hafifçe rahatsızlanabilir veya sütü içmeyi reddeder.

Bir anne evden 4 saatten daha fazla uzak kalacaksa arada bir bebeğine biberonla süt verebilir. Hattâ bunu günde bir defa yapmak da kabildir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap