Kadın Sağlık
Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Her kadın kalın, dolgun ve güzel bir dudaklara sahip olmak ister. Peki dudak makyajı nasıl yapılır? Bunun için kimi kadın estetiğe başvurmaktadır. Kimi ise makyaj ile kalınlaştırmaya çalışmaktadır. Ancak bazı kadınlar yanlış uygulama yaptıkları için komik duruma düşmektedirler. Özellik ile de konu yanlış bir şekilde kalınlaştırılmaya çalışılmış dudak olunca da, ruju taşmış izlenimi veriyor kadınlar da ve buda çok tuhaf oluyor… Bir deyim vardır bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyoruz ve hemen size dudak makyajının nasıl yapılacağını anlatmaya geçiyoruz.

Dudaklarınızı Nemlendiriniz

En güzel dudak makyajı ihtiyacı olan nemini almış dudakları olandır. Özellikle koyu renk rujlar sürdüğünüz zaman nem daha da önem kazanıyor. Dudaklarınız soyuluyor ise, kurumuş ve kabuk kabuk olmuşsa ruj sürerek daha da onları ön plana çıkarmanız gerekmektedir. Peeling yaptığınız halde pürüzlü görüntü geçmediyse eğer  o gününüzü renkli lip balm ile geçiştirebilirsiniz.

Kalın Dudakları Nasıl İnceltebilirsiniz?

Az bir oranda da olsa bazı kadınlar kalın dudaklarından pek hoşnut olmamaktadır. Eğer sizin de kalın dudaklarınız varsa eğer ve daha ince görünmesini istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey dudak kaleminizi dudak çizginizin hemen altından çizmektir. Kesinlikle içeriden başlamak değildir..! Kıyafette olduğu gibi makyajda da koyu renkler zayıf, açık renkler geniş göstermektedir. O zaman sizin koyu renk rujlar kullanmanız gerekecektir. Makyajın kalıcılı olması için az bir miktarda fondöteni dudaklarınıza sürmenizde yarar var. Rujunuz ile uyumlu dudak kalemini dudak çizginizin kenarlarından hafifçe çekin. Koyu renk rujunuzu tek kat uygulayınız. Bir peçeteyi dudaklarınızın arasına bastırıp fazlalığını hemen alın. Ardından ikinci kat rujunuzu uygulayarak işlemi tamamlayınız. İsterseniz son kat olarak transparan pudra sürebilirsiniz tercihinize bağlıdır.

İnce Dudaklar Nasıl Kalınlaştırılır?

İnce dudaklarınız varsa eğer ve kalınlaştırmak istiyorsanız dudak makyajınıza biraz daha fazla vakit harcamanız gerekecektir. Kesinlikle hızlıca geçiştirmemeli ve dikkat etmelisiniz kalınlaştırma konusunda. Öncelikli olarak fondöteninizden az miktarda dudaklarınıza sürün ve ten renginiz ile dudaklarınızın rengini dengeleyiniz. Nude tonlarda dudak kaleminizi dudaklarının hemen dışından çerçeveleyebilirsiniz. Bu çerçeve kesinlikle kalın olmaması gerekmektedir. Çerçevenin içini doldurarak tek renk elde etmeniz gerekir. Sizin rujlarınız açık tonlar hatta parlatıcı içerikli olan rujlar olmalıdır. Koyu renk ruj kullanmanız gerekiyorsa eğer rujunuzu sürdükten daha sonra alt dudağınızın ortasına parlatıcı sürerek daha dolgun gösterebilirsiniz.

Rujun Dişleri Boyaması Nasıl Bir Şekilde Engellenir?

Bunun çok kolay bir formülü bulunmaktadır. Dudak makyajınız bittikten daha sonra baş parmağınızı ağzınıza sokun ve dudaklarınızı sıkıca kapatınız. Daha sonra ise parmağınızı dışarı çekiniz. Rujunuzun fazlası parmağınıza gelecek ve dişleriniz rujlu olmayacaktır.

Doğal Dudak Makyajı Nasıl Yapılmaktadır?

Makyaj için fazla vaktiniz bulunmamaktadır fakat dudaklarınızın güzel bir şekilde görünmesini istiyorsanız eğer yapmanız gereken oldukça basittir. Dudak renginize çok yakın olan bir kırmızı ruju sadece alt dudağınıza sürünüz. Sonra dudaklarınızı kapatıp birbirine sürtünüz. Üst dudağınıza geçen ruju parmağınız ile kenarlara eşit bir şekilde dağıtınız. İşte bu kadar bitti..!

Lip Gloss’ların Kalıcılığı Nasıl Arttırılmakdır?

Parlatıcı ve ya renkli lip gloss kullanmayı çok seviyorsanız ancak kalıcılığından şikayetçiyseniz eğer yapmamız gereken altına nude renk ruj sürmektir. Parlatıcının altına sürülen ruj sabitleyici görevi görür ayrıca parlatıcının ömrünü uzatır.

Gündüz Dudak Makyajı Nasıl Yapılmaktadır?

Gündüzleri özellikle de çalışan bir bayansanız eğer dudaklarınız sade ve zarif olması gerekmektedir. Dudak renginize uygun bir ruj, uçuk pembe, uçuk şeftali size yeterlidir. İş yerinde dudaklarınız ıslak ve parlak olmamalıdır. Mat ya da sedefli rujlar ideal olarak ön plana çıkmaktadır.

Gece Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyajınız gece için ise dudaklarda sınır tanımayınız. Parlak renkler, kuvvetli tonlar ve ombre dudaklar… Gece, tüm renkleri kaldıracak güçtedir çünkü dudaklarınız. Canınız neyi isterse, zevkiniz nasıl ise onu yapabilirsiniz. Yeter ki dudaklarınız bakımlı olsun.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap