Kadın Sağlık
Düzenli Yürüyüş Zayıflatırmı: Düzenli Yürüyüşle Zayıflama

Düzenli Yürüyüş Zayıflatırmı: Düzenli Yürüyüşle Zayıflama

Fazla kilolar estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olurken aynı zamanda genel sağlığı da tehdit eder. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak için mutlaka beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılmalıdır. Taze sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Ayrıca düzenli egzersiz de önerilir. Her gün yürüyüş yapılması kilo verme sürecini hızlandırır. Her gün 30 dakika kadar yürüyüş yapılması kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayrıca kas yapısının da güçlenmesine yardımcı olur.

Yürüyüşle kilo verme: Yürüyüş yaparak kilo vermek

– Yürüyüş egzersizleri kardiyo egzersizleri içerisindedir. Kalp atışlarının hızlanmasını sağlar ve kas yapısını geliştirir. Haftanın 5 günü tempolu yürüyüş yapılması fit kalmaya da yardımcı olur. Ayrıca basen ve abdominal yağlarının yakılmasını sağlar.

– Düzenli egzersiz yağ yakmaya yardımcı olurken aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Sindirim sisteminin daha iyi işlemesini sağlar.

– Yürüyüş depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur. Kişinin kendini daha enerjik hissetmesini sağlar.

– Düzenli yürüyüş uzun vadede kalp krizi gibi ciddi kalp ve damar sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

– Kilo vermek için alınan kalori miktarının yakılan kalori miktarından az olması gerekir. Yürüyerek de yüksek miktarda kalori yakılabilir. 10 dakika kadar yavaş hızda yürünmesi yaklaşık 25 kalori yakılmasını sağlar. Her gün 3 defa 10 dakikalık yürüyüş yapıldığında 75 kalori kadar yakılacaktır.

– Tempolu yürüyüş kilo vermek için daha etkili bir çözümdür. Yürüyüş sırasında ilk 20 dakikadan sonra vücut ısınmaya başlar. Bu sürecin sonunda yağlar daha hızlı yakılır. Bu nedenle günde 30 dakikalık yürüyüş yapılması önerilir.

– İlk başlarda daha yavaş ve kısa süren yürüyüşler yapılsa da bu hız ve süre artırılabilir. Tempolu ve uzun süren yürüyüşler daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olan en etkili kardiyo egzersizleri arasındadır.

– Yürüyüş ile birlikte fitness egzersizleri de yapılabilir. Yürüyüş egzersizleri diğer egzersizler ile birleştirildiğinde daha etkili sonuçlar vermektedir.

Yürüyüşün faydaları:

 1. Kalp sağlığını korur.

– Düzenli olarak yürüyüş yapılması kan akışının düzenlenmesini sağlar. Bu şekilde kalp krizi ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Kalp sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda kalbin daha sağlıklı kan pompalamasını sağlar.

 1. Kolesterol düzeylerini dengeler.

– Kolesterol düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur. Yürüyüş dolaşım sistemini geliştirdiği için damar içerisinde kolesterol parçalarının birikmesini engeller.

 1. Tansiyonu dengeler.

– Düzenli yürüyüşün tansiyon dengesini düzenlediği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tansiyondaki düzensizlikleri azaltır. Haftada 5 gün boyunca yürüyüş yapılması erkeklerde felç riskini azaltır.

 1. Dolaşım sistemini geliştirir.

– Yürüyüş kalp hastalıklarını ve tansiyonu sorunlarını engellerken aynı zamanda dolaşım sisteminin de daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre günde 30 dakika kadar yürüyüş yapılması dolaşım sorunlarını azaltmaktadır. Damar tıkanıklığı gibi sorunların riskini düşürür.

 1. Kemik sağlığının korunmasını sağlar.

– Düzenli yürüyüş menopoz sonrası oluşabilecek kemik sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur. Kemiklerin daha güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.

– Osteroporoz gibi ciddi kemik sorunlarının riskini azaltır.

– Günde 30 dakika yürüyüş yapılması kemik yoğunluğunun da artmasına yardımcı olacaktır.

 1. Kas sağlığının korunmasını sağlar.

– Karın ve kol kaslarını geliştirmek için de yürüyüş önerilir. Düzenli yürüyüş basen ve bacak kasları için de oldukça faydalıdır.

 1. Kilo kontrolüne yardımcı olur.

– Her gün düzenli olarak 30 dakika yürüyüş yapılması yaklaşık 200 kalori yakılmasını sağlar. Bu şekilde hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. Kilo verirken aynı zamanda kasların da sıkı kalması sağlanır.

 1. Stresi azaltır.

– Düzenli yürüyüş stres seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Özellikle depresyon gibi olumsuz ruh hallerinin önlenmesini sağlar. Enerji seviyelerini artırır ve mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

– Depresyon ve anksiyete belirtilerini de azaltır.

 1. Uyku düzeninin korunmasına yardımcı olur.

– Düzenli olarak egzersiz yapılması beynin salgılamış olduğu endorfin hormonunu dengeler. Yürüyüş sonrasında daha rahat bir uyku uyunabilir.

– Yürüyüş kan akışını düzenlediği için uykusuzluk gibi sorunları azaltır.

 1. Enerji verir.

– Yürüyüş yapmak kalori ve yağ yakımına yardımcı olurken aynı zamanda enerji seviyelerini yükselmesini sağlar. İlk başlarda yorgunluk oluşsa da vücut bu rutin yürüyüşlere alışınca genel enerji seviyesinde artış görülür.

– Her gün 15 dakikalık yürüyüş ile başlanır. Bu süre 20 dakika ve 30 dakikaya yavaş yavaş çıkarılır. İlerleyen zamanlarda 1 saat yürüyüş yapılabilir.

– Dolaşım sistemini olumlu etkileyen ve oksijen alımını artıran yürüyüş egzersizleri tüm hücrelere de daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu şekilde hücre onarımı ve yenilenme hızı da artar.

 1. Hafıza kaybı ve Alzheimer riskini düşürür.

– Yapılan araştırmalara göre düzenli yürüyüş yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hafıza sorunlarını ve alzheimer hastalığını önlemeye de yardımcı olur.

– Düzenli yürüyüş duygu ve hafızayı kontrol eden beynin hipokampus bölgesinin etkinliğini de artırır. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar.

 1. Bağışıklık sistemini geliştirir.

– Düzenli yürüyüş kan ve damar sağlığını koruyarak bağışıklık sistemini geliştirir. Bu şekilde hastalıklara karşı da koruma sağlar.

 1. Kansere karşı koruyucu etkileri vardır.

– Yürüyüş genel sağlık için faydalı olduğu için kanserden korunmaya da yardımcı olur. Metabolizmayı ve bağışıklığı destekler.

– Kanser hastalarına da her gün düzenli egzersiz yapmaları önerilir.

Fazla yürüyüş yapmak zararlımı: Fazla yürüyüşün zararları:

– Düşük tempolu yürüyüş yapılması kalori yakımını ve yağ hücrelerinin azalmasına yardımcı olur. Ancak bu yürüyüşler bazı kişilerde kramp ve kas ağrılarına neden olabilir.

– Uygun olmayan ayakkabılar ile yürüyüş yapılması başta ayak parmakları olmak üzere, ayak tabanına ve diğer alanlarda yaraya neden olabilir.

– Çok sık ve uzun yürüyüş yapılması kaslara fazla baskı yapılmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ayak kaslarında ağrı da oluşabilir.

Düzenli yürüyüş kilo vermeye yardımcı olur. Ancak sadece yürüyüş yapılması kilo verdirmez. Mutlaka beslenme düzeninde de bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Özellikle brokoli, brüksel lahanası, ıspanak ve marul tüketilmelidir. Bu yeşil sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Yağsız et ürünleri ile yağsız süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Şeker ve tuz tüketimi ise mutlaka kısıtlanmalıdır. Yürüyüşlere ek olarak tüketilen su miktarı da artırılmalıdır. Her gün 3 litre su içilmesi vücudun kaybettiği suyu geri kazanmasını sağlar. Aynı zamanda vücuda esneklik verir. Genel sağlığın korunması için de su tüketimi önemlidir.

Kilo verme sürecinde bitkisel çaylardan da faydalanılabilir. Özellikle rezene çayı, papatya çayı ve anason çayı tüketimi önerilir. Yeşil çay da günde 3 bardak kadar tüketilebilir. Stres düzeylerinin düşürülmesi de kilo vermeye yardımcı olur. Bu nedenle nefes egzersizleri ve yoga gibi teknikler düzenli olarak yapılmalıdır. Tüm bu önerilere uyulması sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olacaktır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap