Kadın Sağlık
Gargara Yuttum, Ne Yapmalıyım? – 7268 mouth wash 007

Gargara Yuttum, Ne Yapmalıyım?

Gargara Yuttum, Ne Yapmalıyım?

Gargara, diş sağlığını korumak ve ağız kokusunu tazelemek söz konusu olduğunda çok faydalı bir buluştur. Ama bundan daha da faydalı olabilir. Diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına yol açabilecek zararlı bakterileri öldürebilir, ayrıca dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Gargara yutmanın belirtileri nelerdir?

Gargara kullanırken genellikle dikkatli olduğunuzu varsayalım. Tavsiye edilen süre boyunca ağzınızda döndürürsünüz. Yanlışlıkla o ağız dolusu gargarayı yutarsanız, hafif bir mide bulantısı şeklinde biraz pişmanlık duyabilirsiniz.

Birçok gargara, mide rahatsızlığına neden olduğu bilinen florür içerir. Florür birçok gargaradaki tek bileşen değildir – çoğu alkol de içerir. Gargara içindeki en yaygın alkol çeşitlerinden bazıları şunlardır:

 • Etanol
 • Mentol
 • Okaliptol
 • Benzoik asit
 • Metil salisilat
 • Timol

Az miktarda tüketmenin sizi etkilemesi pek olası değildir, ancak daha büyük bir miktar sarhoş edici bir etkiye sahip olabilir.Çok miktarda gargara tüketirseniz, baş dönmesi veya uyuşukluk gibi semptomlara neden olabilir. Ciddi durumlarda, nefes almakta güçlük çekebilir veya hatta kasılmalar yaşayabilirsiniz. Çocuklara karşı dikkatli olmak özellikle önemlidir. Vücutları daha küçüktür, bu yüzden aşırı doz almaları çok daha kolaydır.

Gargara yutulduktan sonra ne yapılmalıdır?

Gargara az miktarda yutulmuşsa ilk aşamada en önemli şey beklemektir. Unutulmaması gereken kritik bir şey: Kendinizi kusturmayın. Konvülsiyonlar, hızlı kalp atış hızı veya solunum problemleri gibi ciddi semptomlar gelişirse, doktorunuzu arayın veya acil servise gidin.

Yanlışlıkla az miktarda yutarsanız paniğe kapılmayın. Birazcıksa, muhtemelen iyi olacaksınız veya mideniz kısa bir süre için biraz rahatsız olabilir.

Hangi tıbbi tedaviler gerekli olabilir?

Acil servise giderseniz, gerekli tedavileri önermeden önce bazı testler yapılmalıdır. Aşırı dozda gargara için olası tedaviler şu şekildedir:

 • İntravenöz (IV) sıvılar
 • İlaçlar
 • Kimyasal absorpsiyon için aktif kömür
 • Müshiller
 • Nefes desteği

Bazı çok ciddi vakalarda, insanlar böbrek diyalizine ihtiyaç duymuştur.

 

Gargara yutulduğunda evde neler yapılabilir?

Az miktarda gargara yutarsanız, muhtemelen büyük bir sorun olmayacaktır. Olağandışı semptomlar için kendinizi izlemeniz tavsiye edilir. Gargara yutmuşsanız kusmaya neden olacak herhangi bir ilaç veya ipecac gibi ürünler almayın. Bir çocuk gargarayı yutmuşsa, kusmasına neden olacak hiçbir şey vermeyin.

Kendinizin veya başkalarının gargarayı yutmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Gargarayı güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. İşte size yardımcı olabilecek birkaç önleme stratejisi:

 • Satın almadan önce gargara üzerindeki ambalaja bakın. Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu, 1995 yılında, paket başına en az 3 gram (0.11 ons) etanol içeren gargaraların çocuklara dayanıklı ambalajlara sahip olması gerektiğine dair bir kural koymuştur. Bu tür ambalajlara sahip bir şişe satın alın, böylece çocuğunuz ürünü kolayca açamaz.
 • Gargarayı (ve alkol içeren diğer ürünleri) çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Banyo tezgahında bırakmaktansa kilitlenebilen yüksek bir rafa veya dolaba koyun.
 • Gargara kullanırken çocuğunuzu dikkatlice denetleyin. Havzaya ulaşmaya çalışırken yanlışlıkla yutmaması için gargarayı lavaboya kolayca tükürebileceklerinden emin olun.
 • Gargara yutmanın en büyük endişelerinden biri, üründe alkol bulunmasıdır. Çocuğunuz varsa, evinizde bulunan alkol içeren herhangi bir ürüne, ister gargara, ister el dezenfektanı veya diğer ürünler olsun, bunların hepsinin zehirlenme vakalarına sebep olabileceğini unutmayın.
 • Ağız gargaranız florür içeriyorsa, önemli miktarda yutarsanız bu bileşen midenizi rahatsız edebilir. Florür jeller, büyük miktarlarda yutulduğunda ağrı, mide bulantısı veya kusma gibi semptomlara da neden olabilir. Nadir durumlarda aşırı florür, vücudunuzun kalsiyum seviyelerini düşürmek gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Özetlemek gerekirse;

Yutulan gargara miktarı gerçekten önemli olan şeydir. Az miktarda gargarayı yutarsanız, muhtemelen herhangi bir problem yaşamazsınız, özellikle de bunu alışkanlık haline getirmezseniz. Ancak büyük bir yudum gargara yudumlamak bazı sorunlara neden olabilir. Kullandıktan sonra gargarayı lavaboya tükürme konusunda dikkatli olun.

Ağzınızın sağlığını korumak ve çürükleri önlemek için yalnızca gargaraya güvenmeyin. Düzenli olarak diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin ve düzenli kontroller için diş hekiminizi ziyaret edin.

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, 6 yaşın altındaysa veya henüz tükürme refleksi gelişmemişse, gargaradan tamamen vazgeçmek ve sadece diş fırçalama ve diş ipi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap