Kadın Sağlık
Gebelik Öncesi Tavsiyeler 2020

Gebelik Öncesi Tavsiyeler 2020

Gebelik öncesinde artık bir çok çift gerekli hazırlıkları yapmak üzere kendilerine bir yol çiziyor. Aslında çağımızda insanların bir bebek dünyaya getirmeden önce o bebeğe fiziksel, zihinsel ve ekonomik olarak hazır olmaları gerekmektedir.

Bu yüzden gebelik öncesinde yapılması gereken bazı şeyler vardır. Gebeliğe karar verildiği günlerde bir doktor ile görüşüp, fiziksel olarak bedeninizin bir bebeğe hazır olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Kadın doğum doktorları, gereken tüm tetkikleri yapacak ve gebelikte risk teşkil edebilecek herhangi bir rahatsızlık söz konusu ise tedaviye başlayacaktır.

Doktor ile görüşmeler sırasında önceden geçirilen hastalıklar, gebelik ile ilgili geçmiş deneyimler ve tüm ayrıntılar önemlidir. Kronik bir hastalığınız var ise ve ya alerjik bir rahatsızlığınız söz konusu ise mutlaka söylemelisiniz.

Bu kontroller sırasında kızamıkçık aşınızın olmadığı anlaşılır ise bu aşının yaptırılması gerekecektir. Bu aşının uygulanması ile birlikte üç ay gebe kalma talebinizi ertelemeniz gerekmektedir. Bunun yanında folikasit kullanımına başlanması ve eğer anne adayının var ise alkol ve sigara gibi maddelerin kullanımını bırakması ve ya en aza indirmesi tavsiye edilir.

Hamileliğin ilk üç ayı, anne adayı ve aileler fark etmese bile gelişim içerisinde olan fetüs için çok önemlidir. Bu yüzden önceki hazırlıklar ona gelişiminde destek verecektir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap