Kadın Sağlık
Gebelikte Kalp Hastalıkları Nelerdir? – Cinsel Hayatin Yasamamiza Kattigi Yararlar Nelerdir 1

Gebelikte Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Yakın zamana kadar kalp hastalığı olan kadınlara hamile kalmamaları önerilirdi, ancak günümüzde yapılan çalışmalar sonucunda kalp hastalığı olan birçok kadın sağlıklı ve güvenilir bir şekilde hamilelik dönemi yaşamaktadır.

Kalp hastası olan gebe kadınlar yakın klinik takibinde olmalılardır. Kalp rahatsızlığı olan hemen her gebede fiziksel aktivite kısıtlanır, yüksek proteinli tuzdan kısıtlı diyet önerilir.

Gebe kadının kilo kontrolü sağlanır. Bütün bu önlemlerle kalbin iş yükü azaltılmaya çalışılır.

Kalp hastalığı olan gebelerde normal doğumla sezaryen karşılaştırıldığında normal doğumun daha iyi olduğu ancak sezaryen ile doğumdan da fayda görecek sınırlı sayıda hasta grubu mevcuttur.

Doğum sonrasında erken dönem kalp hastalığı olan hasta açısından çok önemlidir. Kan kaybı en aza indirilmeli, kan basıncı düzenlenmeli ve kalp yetmezliğine yol açacak aşırı sıvı yükünden kaçınılmalıdır.

Doğumdan yaklaşık olarak 4-6 hafta sonra gebeliğe bağlı kalp damar sistemindeki değişiklikler ortadan kaybolur. Bu süreçte anne bir kardiyolog tarafından tekrar değerlendirilir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap