Kadın Sağlık
Gözaltı Şişkinliklerine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Gözaltı Şişkinliklerine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Vücudun en hassas bölgesi olan baş bölgesinde bulunan gözlerin yapısı son derece narindir; yanı sıra iç ve dış uyaranlara karşı savunmasızdır. Göz şişkinlikleri, yorgunluk, stres, yetersiz sıvı alımı, aşırı tuz tüketimi gibi günlük hayattaki alışkanlıklar kadar; böbrek sorunları ve Graves gibi tiroid bozukluğundan kaynaklanan metabolizmal hastalıkların da habercisi olabilir. Mevsimsel alerjiler ve hormonal değişimler de göz altı şişkinliklerinin nedenleri arasındadır.

Göz çevresi için özel olarak üretilen kozmetikler, göz altı şişkinliklerini azaltmaya yardımcı olur.

Günlük olarak aşırı tuz alımı ve tuzlu yiyecekler tüketmek, vucutta su tutulmasına neden olur. Bu durum, yetersiz uyku alımı ya da stres gibi faktörlerle birleştiğinde, göz altı şişkinliklerini tetikler. Düzensiz uyku, göz altı şişkinlikleri ve morluklarının temel sebebidir. Göz sağlığı ve estetiği ancak düzenli ve kaliteli bir dinlenme ile sağlanır. Gün içinde 5 ila 10 dakika kestirmek ise göz sağlığını olumlu yönde etkiler.

Dengeli bir yaşam tarzı ve beslenme, alkol ve kafein tüketiminin azaltılması, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen zamanın azaltılması da göz çevresi problemlerinin çözümünde yardımcı olur.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap