Kadın Sağlık
Hamilelikteki Risklerden Bazıları

Hamilelikteki Risklerden Bazıları

Hamilelikte kadınların vücut yapıları değişir ve farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Her hamilelik aynı problemleri yaşamaz. İlk hamileliklerde genellikle bu riskli durumlar daha az oluşurken ilerleyen yaş ve gebelik sayısına göre de risk oranı artmaktadır. Artık çağımızın hamilelik hastalığı olan kan pıhtılaşması bebek ve anne için hayati tehlikeler oluşturacak durumlar ortaya çıkarır. Hamileliğin özellikle ilk üç ayında ortaya çıkan bu problem önlem alınmadığında bebek kayıpları ile sonlanmaktadır. Annenin durumunda aşırı yorgunluk, uyku, direnç düşüklüğü ortaya çıkaran kan pıhtılaşması hızla tedavi altına alınmalıdır.

Kan pıhtılaşması için ne gibi önlemler alınmalıdır

Eğer daha önceki gebelikler de düşük olmuşsa daha temkinli olunmalıdır. Gebeliğin ilk ayında derhal doktor kontrolüne girilerek kan testleri yapılarak çıkan değerler karşısında K vitamini yüklü olan iğneler kullanılmalıdır. Genellikle ilerleyen aylarda bu hastalık daha net bilinmektedir. Ancak önlemini almak için erken davranılmalıdır. İğneler her gün ve dokuz ay boyunca kalın deri altına yapılarak yağ içinde emilimi sağlanır. Bunun yanında bir süre aspirin içilmesi de gebeyi sağlıklı tutacaktır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap