Kadın Sağlık
Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

İyi Bir Uykunun Önemi

Huzurlu bir gün geçirmek için gerekli olan en temel şeylerin başında uyku gelir. İyi bir uyku süreci geçirmiş olmak zinde ve olumlu bir enerjiyle güne başlamanıza yardımcı olur. Uykunun tam alınamamış olması dikkat dağınıklığı, sinirlilik, uyku hali gibi sorunlara yol açar. Kaliteli bir uyku ise günü hem daha verimli hem de keyifli geçirmenizi sağlar.

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle odanızı havalandırın. Odanızın ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Odada loş bir ışık kullanabilirsiniz. Yatağınızda temiz çarşafların kullanılması da sağlıklı bir uyku için gereklidir. Hazımsızlık problemleri yaşamamak ve uykunuzun bölünmesini engellemek için yatmadan önce çok fazla yemek yememelisiniz. Yatmadan en az 2 saat önce yemek yiyebilirsiniz. Yatmadan önce ılık bir duş almak uykuya dalışınızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca ıhlamur, papatya, melisa gibi bitki çayları veya ılık bir süt içmek de uykunuzun kalitesini arttıracaktır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap