Kadın Sağlık
Kaliteli Diyetin Altın Kuralları Diyete Başlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kaliteli Diyetin Altın Kuralları Diyete Başlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Her bireyin vücut tipi ve ölçüleri farklıdır. Bu yüzden kendinizi sağlıklı ve iyi hissettiğiniz kiloyu belirleyerek diyete başlamalısınız. Eğer istediğiniz kiloya ulaşmak için çok fazla kilo vermeniz gerekiyor ise vermeniz gereken kiloyu küçük miktarlara bölün.

İlk baştaki hedefinize ulaştıktan sonra ikinci böldüğünüz parçaya geçin. Sakın tüm kiloları bir anda vermeye çalışmayın.   Her daim moralinizi yüksek tutun ve unutmayın ilk ayda dahi başlangıçtaki kilonuzun %5’ini dahi verseniz bu çok iyi bir gelişmedir. Bilmeniz gereken ve aklınızdan hiç çıkartmamanız gereken bir gerçek vardır diyet olayında.

Bu gerçek ideal kilonuza ne kadar geç ulaşırsanız ideal kilonuzu korumanız o denli kolay olacağıdır.   İdeal kilonuza eriştiğinizde bir müddet daha ideal kilonuzun oturması için bekleyin.   Önemli olan diyet yapmak ve ideal kiloya ulaşmak değil, ideal kiloya ulaştığınızda bu ideal kilonuzda her daim kalabilmenizdir.

Kaliteli Diyetin Altın Kuralları

Kaliteli Diyetin Altın Kuralları Sağlıklı bir bedene sahip olmak, kaliteli bir şekilde kilo vermek, zayıflamak ya da hayalinizdeki vücuda sahip olmak için bir çok diyet yöntemi bulunmakta. Fakat bu diyet türlerinden hangisinin daha sağlıklı veya sizin bedeninize daha uygun olduğunu biliyor musunuz?

Ünlü Diyetisyen Müge Başer, kaliteli bir diyetin 10 püf noktasını değerlendirdi:

1- İyi olan bir diyet kilo almaya sebebiyet gösteren sağlık problemlerinin çözümüne de genel manada yardımcı olmalıdır.

2- Yaptığınız diyet yaşam biçiminize uymalı ve geçirdiğiniz zaman içinde de yaşam tarzınız haline gelmelidir. Seyahat ediyorsanız gezi zamanlarınızda veya eğer çalışıyorsanız iş yerinizde önerilen plana uygun olmalıdır.

3- Diyet, ağız tadınıza uygun olmalı, yeme ve içme alışkanlıklarınızla uyum göstermelidir.

4- Ekonomik durumunuza uygun gıdalardan oluşmalıdır.

5- Normal beslenme standartlarında olduğu gibi beslenmede denge, yemeklerde çeşitlilik ve kaliteli ürünlere sahip olma prensiplerine uyumlu olmalıdır.

6- Kesinlikle sizi aç bırakmamalı ve hipoglisemiye sokmamalıdır. Bunun dışında yorgun, halsiz veya bitkin bir şekilde etki göstermemelidir.

7- Diyeti bıraktıktan sonraki dönemlerde de size yol gösterecek eğitimleri ve bilgileri içeren bir diyet olmalıdır.

8- Sadece fabrika ürünlerinden ibaret olmamalıdır. Sizin yaşınıza, kilonuza veya mevcut sağlık durumunuz göz önüne alınarak planlanmış olmalıdır.

9- Vücudunuza fazla kolesterol yüklememelidir. Vücudu doymuş yağ deposu haline getirmemeli fakat aynı zamanda da kabızlık,şişkinlik veya gaz problemleri de oluşturmamalıdır.

10- Diyet devam ederken veya bittikten sonra da sizi zinde tutabilmelidir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap