Kadın Sağlık
Kış Hazırlığı Yaparken Bunlara Dikkat!

Kış Hazırlığı Yaparken Bunlara Dikkat!

Türk mutfağının vazgeçilmezleri ve değişmeyenleri arasında yerini sürekli alan turşukurutulmuş meyvelerreçel ve salça gibi gıdalar genellikle yaz ve sonbahar aylarında hazırlanıyor ve kışa hazırlık yapılıyor. Bu gibi gıdaların sağlık için herhangi bir risk oluşturmaması ve kalıcı rahatsızlıklara yol açmaması için hazırlarken ve saklarken gıda güvenliği kurallarına uymak önem arz ediyor.

Bu konuyla ilgili olarak araştırmalar sonucunda sizler için bazı bilgiler topladık ve bu bilgileri bu makalemizde sizler için sıralayacağız;

  • İlk olarak doğal yollarla yapılan kurutmalar da kurutma yapılacak meyve veya sebzeler, toprak ile doğrudan temas etmemeli ve haşerelere maruz kalmayacak ve temas etmeyecek şekilde yerden yüksek bir alanda veya asılı olarak kurutma işlemi mutlaka yapılmalıdır.
  • Bu kuru gıdaların kurutulması sırasında gıda güvenliğinin ve sürdürebilirliğinin sağlanması için hijyenik koşulların mutlaka  yaratılması sağlanmalıdır. Hijyenik olmayan ve açıkta kontrolsüz yerlere serilerek kurutulan kayısı, fındık, biber gibi ürünler kurutulurken küf kaynaklı toksinler yani; mikotoksinler oluşabilmektedir. Ayrıca bu toksinler ısıya dirençli olduklarından dolayı pişirme işlemiyle yok olmayan kanserojenik özelliklere de sahiptirler.
  • Kurutulan bu sebzeler veya meyveler bez torba ya da cam kavanozlarda, soğuk ve karanlık yerlerde ve nem almayacak şekilde muhafaza edilmeleri gerekmektedir.
  • Salça, yüksek asitli bir ürün olduğundan bakterilere nazaran, genellikle, maya ve küfler tarafından bozulmakta ve küflerin gelişimi sonucu mikotoksin oluşabileceğinden çok dikkat edilmesi gereken bir gıda ürünüdür. Ayrıca diğer yandan salça konserveleri, gıdalarda hastalıklara neden olan bakteriler (patojen bakteriler) açısından bir risk taşımamasına karşılık, ev yapımı konservelerde mikroorganizmaların sporlarının yok edilmesi mümkün olamadığından, istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedirler. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
  • Ayrıca bu gibi durum daha çok ev yapımı bezelye, yeşil fasulye ve mısır gibi düşük asitli gıda konserveleri açısından risk oluşturmaktadır. Ayrıca “Clostridium botulinum” isimli bu patojen bakteri, insanlarda botulizme neden olabilmektedir. Botulizm vakalarının yarısından fazlası ölümle ne yazık ki sonuçlanmaktadır. Dolayısı ile, salça dışında ev yapımı konserve yapılmasını uzmanlar kesinlikle önermemektedir.
  • Salça soğuk ortamda saklanarak hava ile mümkün olabildiğince temas ettirilmemelidir. Salça açıldıktan sonra nem içeriği itibariyle küflenme görülebilen bir gıda ürünüdür. Ayrıca üzerine yağ dökülmesi ya da tuz ile karıştırılması küflenmeyi bir süre geciktirebilir fakat uzmanlar açıldıktan kısa bir süre içinde tüketilmesini öneriyorlar.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap