Kadın Sağlık
Küçük Mutfaklara Büyük Çözümler – Kucuk Mutfaklara Buyuk Cozumler

Küçük Mutfaklara Büyük Çözümler

Ev alırken veya mevcut olan evlerimizde düzenleme yaparken işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir.

Mutfaklar biz bayanların belki de en fazla vakit geçirdiğimiz alanlarıdır. Ancak küçük olan mutfaklarımızı iyi bir planlama ve depolama tekniği ile en etkin bir şekilde kullanabilmekteyiz.

Öncelikle sık kullanmadığımız ve yer kaplayan mutfak gereçlerinizi depolamak için dolap üstlerindeki boşlukları değerlendirebilirsiniz. Genellikle göz ardı edilen bu alanları mutfak eşyalarını sergilemek ve büyük nesnelerinizi saklamak için kullanabilirsiniz. Bu yüzden tavsiyemiz ince uzun ve tuğla şeklinde olan dolapları tercih etmelisiniz.

İlk bakışta kullanımı zor gibi görünse de açık raflar küçük mutfaklar için ideal bir seçim olabilmekte. Küçük olan mutfağınıza modern ve sıcak bir hava katacaktır. Açıkta kalan kavanoz, tabak gibi dekoratif eşyalarınızı bu alanda sergileyebilirsiniz.

Büyük olan elektrikli mutfak aletlerinizi dolap içlerine monte ettirerek tezgahlarınızda çalışma alanları kazanmanız mümkün. Şayet hala tezgahınız yeterli olmuyorsa, mutfağınızın büyüklüğüne uygun mutfak tezgahınıza bağlı daha alçak seviyede kahvaltı barı ile alternatif bir çalışma alanı oluşturmanız mümkün. Kullanılmadığında kapatıp alan kazanabilirsiniz.

Küçük mutfaklarda perde kullanmak iyi bir seçim olmayacaktır. Bunun yerine rengarenk stor ya da katlamalı perdeler mutfağınızı daha ferah gösterecektir.

Mutfağınızın bulunduğu alan yeterli ışık almıyorsa, tavan ve mutfak dolaplarının altlarında gizli aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Ayrıca seçiminizi cam dolaplardan yana kullanırsanız bu da sizin mutfağınızı olduğundan geniş ve aydınlık gösterecektir.

Küçük mutfaklar için parlak mutfak dolapları ideal bir seçim olabilir. Parlak dolaplar ışığı yansıtıp genişlik hissi uyandıracaktır.

Ankastre ürünler dolap içlerine monte edildiğinden mutfağınızda bir bütünlük sağlayacak ve size yer kazandıracaktır.

Küçük mutfaklarda ne kadar az detay olursa o kadar iyi olur. Mesela kulpsuz mutfak dolapları hem gözünüzü yormayacak, hem de mutfağınızın ferah ve düzenli görünmesini sağlayacaktır.

Mutfağınızda her alanı değerlendirebilirsiniz. Derin tava çekmeceleri, düzen sağlayan organizatörler, köşe dolapları… Aklınıza gelen her alanı depolama olarak kullanmanız mümkün . Bu tarz çözümleri gözden kaçırmayın.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap