Kadın Sağlık
MİMOZA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN! –

MİMOZA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

MİMOZA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bunun yanı sıra çiçeklerin bir anlam ve bütünlük kazandığı en güzel halidir. Alışılagelmiş bir kalıp olan ve sürekli duyduğumuz ‘ Kadınlar çiçek gibidir ‘ sözü, onca emektarın uğraşlarına, çabalarına karşı bir özet dahi olamaz. Evet ‘ Kadınlar çiçek gibidir ‘ ihtişamlı görüntüsünden ziyade renkleriyle göz doyuran, naifliğiyle kırılganlığını yansıtıp kolay kolay kırılmayan, dikenlerini siper edinen çiçeklerdir. Kadınlar halkın en merhametli, çalışkan, üretken bireyleridir ki bildiğimiz üzere bir çok insan bir yönetici kontrolünde olmadan belirli şeyleri yerine oturtamamaktadır. Yönetici kavramı denmesiyle de annelik akla gelmektedir. Dokuz ay boyunca karnında taşıyıp canını otaya koyan, besleyen, büyüten, koruyan en önemlisi de kendinden feragat edip hayatını eşine ve çocuklarına adayan kişidir anne ve hayatın her köşesinde, hüzünde, mutlulukta, kırgınlıkta, başarı da yine o vardır. Yaşınız ne olursa olsun hayatınıza karışmaktan çekinmez ve koruma altına alır. Bu kadarla kalmayan anneliğe bürünmüş kadının gücü, günümüzde de karşılaştığımız örnekler gibi küçümsenmekte. Sadece küçümsenmekle kalmayıp hor bakışlar altında ne yazık ki hırpalanmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart ‘ ta kadınlar, eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. ‘ DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ‘ nün kutlanması, uluslararası düzeyde kabul görülmekte ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteği 1800’ lere dayanmaktadır. Tarihe kaynaklık eden bu olay; tekstil fabrikasında çalışan ve bunca yıl uğraşlarına rağmen bir hak elde edemeyişleriyle, greve giden kadınların fabrika binasına kilitlenmesiyle başlar. Grevin büyümesini istemeyen patronların kontrolü dışında fabrikada yangın çıkmasıyla, işçi kadınların çok azı kurtulur. Kurtulmayı başaramayan 129 kadın yanarak ölür. Mücadeleye devam eden kadınların uğraşları temelinde seçme seçilme hakkı,  günlük çalışma koşulları ve ücretlendirme yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. Kadınlar elbette ki güçlüdür. 1800lü yıllarda yapıldığı gibi bugünde eşitliği sağlamak, bağımsızlığı, haksızlığı ortadan kaldırmak için daha iyi yaşam şartları için uğraşmaktadırlar. Kadını korumak; geleceğe ışık tutan, aklı başında büyük insanların yolunu açmaktır. Kadın demek; bir emektarın bıkmadan, usanmadan hem ailesini hem milletini hem de ülkesini korumak demektir.

Kadın demek çiçek demektir; Mimoza çiçeği. Çünkü mimoza çiçeği hiçbir çiçeğe benzemez. Ucundaki çiçeklerinin nefesle uçması kadının hassas olduğunu ancak dallarıysa bu hassaslığa rağmen kırılmadığını yansıtır. Çok kırılgan görünen mimoza çiçekleri yani kadınlar, koparmaya çalıştığınız da öyle direnirler ki söküp alamazsınız. Bu yüzden mimoza çiçekleri ‘ DÜNYA EMEKÇİ KADIN GÜNÜ ‘ simgesidir. ’ Güzel Emektar Kadınlar Mimoza Günümüz kutlu olsun! ‘

 

Yorum Yap