Kadın Sağlık
Mutlu İnsanların Stres Sorunu için 9 Çözümü

Mutlu İnsanların Stres Sorunu için 9 Çözümü

İnsan dünyaya geldiği andan itibaren ya kaotik bir hayat yaşar ya da bu hayat mutlu başlar ve bu mutluluk artarak devam eder. Önemli olan mutlu olabilmeyi bilmektir. Hızlı etki edecek, mutlu insanların uyguladığı stresten kurtulma yollarını siz de uygulayın:

1. Neye ulaşmak istediğinizi ve nedenini bilin. Gideceğiniz yönü bilmemek stres yaratır. Zamanınız olmamasından ziyade gidecek bir yol olmamasından dolayı kişisel başarıda problemler oluşur. Herkes aynı 7 gün 24 saate sahiptir. Ne zaman bir şeyi elde etmek isterseniz bilincinizi açık tutun. Odaklanın ve istediğiniz şeyin ne olduğu ve onu neden istediğinizi bilin. Hedefin ne olduğunu bilmeden hiç kimse hedefi tutturamaz.

2. Sadece önemli olan şeylere odaklanıp daha az iş yapın. Kişisel verimliliğin özünde acil işlerden çok, önemli işleri yapmak vardır. Diğer bir deyişle önemli şeylere öncelik verin.

3. Gelişmeyi düşünün, mükemmelliği değil. Mükemmel olmaya çalışmayın; mükemmelliğe asla ulaşamazsınız. Onun yerine bugünkü gelişiminize ve gelişiminizi artırmak için yapmanız gerekenlere odaklanın. Kişisel gelişim otomatik ya da önlenemez değildir. Bireysel olarak büyümek, çalışmaya ve fedakarlıklara bağlıdır. Atılan her adım, sürekli büyüyen ve yükselen bir hayatın yolunda ilerlemenizi sağlar. Her adım, kutlanması gereken bir başarıdır. En tepeye (mükemmelliğe) ulaşamayacağınızı, siz yükseldikçe zirvenin de yükseldiğini bilirsiniz ama bu yolculuğu kutlamak, bu tırmanışın verdiği mutluluğu ve gururu arttıracaktır.

4. Her gece kalbinizi temizleyin. Vücudunuzun her gün kirlenerek düzenli olarak temizlenmeye ihtiyaç duyduğu gibi, kalbiniz de temizlik ihtiyacı duyar. Çünkü her gün, birileri tarafından incitilirsiniz, gücendirilir, unutulur, hor görülür veya reddedilebilirsiniz. Ama eğer bu insanları affetmeyi seçer ve her günün sonunda tüm bu olanları geride bırakabilirseniz, kalbiniz temizlenmiş olur. Ertesi güne tazelenmiş ve negatiflikten arınmış olarak başlarsınız. Eski pişmanlıkları her gün yanınızda taşımayın. Mutluluk Projesi kitabını okuyun.

5. Yanlış düşünceleri ayıklayın. Hayatınıza yeni bir yön kazandırmak için yeni bir düşünme yolu bulmalısınız. Her stresli düşüncenin arkasında yanlış düşünceler vardır. Kötü düşüncelerden önce acı çekmiyordunuz ama bu düşünceler aklınıza girdiği anca acı çekmeye başlıyorsunuz. Bu düşüncelerin doğru olmadığını anladığınızda yine acı gidecek. Düşüncelerinizi değiştirin, hayatınız değişsin.

6. Biraz stres olacak, bunu kabul edin ve kafanıza takmayın. Harika yerlere ulaşmanızı sağlayan önemli yolculuklar aslında sizi en çok zorlayanlardır. Stres denilen şey; iki sükunet bahçesinin arasında yükselen bir duvardır. Olmak istediğiniz yer ile o anda içinde bulunduğunuz yer arasında bir duvar… Öncelikle o duvarı incelemeli, tırmanırken ders çıkarmalı, diğer taraftan inerken de arkanızda bırakmalısınız. Tırmanmaz ya da unutmazsanız sadece kaybedersiniz.

7. Vücudunuza iyi davranın. İyi bir spor seansı stresin en iyi ilacıdır. İdeal bir spor hayatı oturtmak bir yaşam tarzıdır, zorlu bir iştir. Her seansın ağırlığı, her gün ne yiyeceğiniz konusuna kafa yormanız ve yıllarca sabır göstermek oldukça yoğun ve ağır bir tempodur. Ama bildiğiniz gibi en uzun yolculuklar her zaman bir adımla başlarlar. Her şey o adımı atmakla ilgilidir ve devam eden günlerde birer adım daha atmak, kendinizi her gün 30 ile 60 dakika arasında bir egzersize ikna etmekle ilgilidir. Yaşamak İçin Yemek kitabını okuyun.

8. Her gün kendiniz için güzel bir şey yapın. Kendinizi öncelikliler listenizin en başına koyun. Dünya üzerinde sizin nezaketinizi ve dikkatinizi sizden çok hakeden kimse yoktur. Öncelikle kendinizi severseniz her şey yerli yerine oturacaktır. O nedenle her gün kendinize hediyeler verin. Bir gülümseme, güzel bir sohbet, meditasyon, sessiz bir okuma, sevdiğiniz bir hobiniz için 1 saat sayesinde her şey düzene girecektir. Siz buna değersiniz.

9. Basitleştirin. Organize olun, acı çekmeyin. Yaşam alanınızı düzenli tutun ve günlük planınızı hazırlayın. Sonuç olarak her gün mutluluğunuz için daha fazla olasılığa erişebilecek rahatlığa sahip olacaksınız. Meydan sizin. Listeye siz neler eklemek istersiniz? Stresli zamanlarda sizi neler gülümsetir?


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap