Kadın Sağlık
Sağlıklı Beslenmede Ara Öğünlerin Önemi

Sağlıklı Beslenmede Ara Öğünlerin Önemi

Çoğu zaman yoğun çalışma temposunda günlük öğünleri ihmal ederiz. Kahvaltı yapmadan güne başlamak hem günlük enerjinin düşmesine hem de diğer öğündelerde daha fazla yemek yenilmesine yol açmaktadır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Özellikle çocukların ve ağır işte çalışan kişilerin mutlaka atlamaması gereklidir. İyi yapılmış bir kahvaltı gününüzün de iyi geçmesini sağlar.

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri arasında tüketilen hafif yiyeceklere ara öğün denir. Ara öğün gün içinde enerjinizin düşmesini, kendinizi halsiz hissetmenizi engeller. Ayrıca kan şekerinizin birden yükselmesini önler. Ara öğünlerde tüketilen besinler sayesinde ana öğünlerde daha az yemek yeme isteği duyarsınız.

Kilo almanızı ve kendinizi güçsüz hissetmenizi engelleyen ara öğünlerde meyve tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Ayrıca ara öğünler pekmez, süt, mevsim meyvesi, ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm gibi besinlerde tüketilebilir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap