Kadın Sağlık
Sağlıklı Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Sağlıklı Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Vücudunuzun gebelik için en uygun durumda olduğundan ve bebeğinizi doğumdan önce toksik maddelerle veya zararlı durumlarla karşı karşıya bırakmayacağınızdan emin olarak gebelikten önce bebeğinize sağlıklı bir başlangıç sağlamış olursunuz.

Şu önemli noktalara uyun:

 • Dengeli ve besleyici yiyeceklerle beslenin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Her gün 400 mikrogram (0.4 miligram) B vitamini folik asit içeren multi vitamimineral kullanın. Folik asit gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkabilen nöral tüp defekti (vertebra ve beyinde bozukluk) riskini azaltır. Folik asiti gebelik başlangıcının 2 ay öncesinden itibaren kullanmaya başlayın.
 • Hemen alkol almayı bırakın ve gebeliğiniz boyunca alkolden uzak durun. Gebelik boyunca özellikle ilk 3 ayda alkol kullanmak fetal alkol sendromuna yol açabilir. Bu sendrom yüz ve ekstremitelerde deformasyonlar, kalp defektleri, büyüme yavaşlığı ve mental retardasyon gibi ciddi doğumsal defektlerle karakterizedir. Gebelik süresince orta derecede alkol kullanımı bile (günde 1 veya daha az sayıda kadeh) gelişme problemleri ile ilişkili bulunmuştur.
 • Sigara içmeyin. Gebelik süresince sigara içmek fetüsün oksijen düzeyini azaltabilir ve prematüre doğum riskini artırır. Sigara içen annelerin bebekleri içmeyen annelerin bebeklerine göre daha küçüktür, tıbbi problemleri daha fazladır ve ani bebek ölüm sendromu riskleri yüksektir. Sigara içenlerden de mümkün olduğunca uzak durun.
 • Sokakta satılan ilaçlardan uzak durun, ilaçların büyük kısmı plasentayı geçerler ve büyüyen fetüse ciddi şekilde zarar verirler; hatta ölüme neden olurlar.
 • Evde kedi besliyorsanız kumunun değiştirilmesi işini eşinizden veya arkadaşınızdan rica edin. Kedi feçesi ölü doğuma yol açabilen bir hastalık olan toksoplazmosiz’in bulaşmasına neden olabilir.
 • Pişmemiş veya az pişmiş et ya da balık, pastörize edilmemiş peynir yemekten kaçının. Size veya fetüse zarar verebilecek mikropların bulaşmasına neden olabilir.
 • Suçiçeği geçirmediyseniz aktif hastalığı olanlardan uzak durun.
 • Herhangi bir ilaç kullanmadan, aspirin veya soğuk algınlığı ilacı bile almadan önce doktorunuza danışın. Kronik bir hastalığınız için ilaç kullanıyorsanız, gebeliğiniz süresince ilacı veya dozunu değiştirip değiştirmeyeceğini doktorunuza danışın.
 • Hayatınızdaki stresi sınırlayın. Gebelik boyunca sıklıkla yorgunluk hissedeceksiniz ve duygusal durumunuz büyük ölçüde dalgalanmalar gösterecek. Enerji toplamak için her gün dinlenmeye veya şekerleme yapmaya zaman ayırın. Taahhütlerinizi azaltın; böylece kendinizi gergin hissetmemiş olursunuz.
 • Çocukken kızamık veya suçiçeği geçirmediyseniz gebe kalmadan önce aşılanın. Kızamık ciddi doğum defektlerine yol açabilir. Su çiçeği ise, fetüse zarar verebilir. Bu aşıları yaptırdıktan sonra, gebe kalmadan önce doktorunuzun önerdiği süreyi bekleyin (genellikle 4 ay).

Kadın fiziksel olarak bebeği taşımasına rağmen, erkek de çocuğun sağlığını etkiler. Çalışmalara göre, babanın davranışı veya çalışma şartları  sigara içmesi, alkol kullanımı, kimyasal ajanlara veya radyasyona maruz kalması fetüsün gelişimini etkileyebilir. Çocuğun büyümesi ile ilgilenebilmek için bebeğin babasının da uygun özelliklere sahip olması gerekir. Dengeli beslenme, egzersiz, alkol ve diğer ilaçlardan uzak durma ve sigara kullanmama bir babanın sahip olabileceği iyi özelliklerdir. Bu özellikler aynı zamanda anneyi de sağlıklı bir yaşam sürmesi için destekler.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap