Kadın Sağlık
Salata Yemek Zayıflatır mı?

Salata Yemek Zayıflatır mı?

Günümüzde oldukça tartışma konusu olan “Salata yemek zayıflatır mı?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Zayıflamak isteyen insanlara nedense hep salata önerilir, aslında salata ilk bakışta sağlıklı bir besin olarak görülse de, salatayı ana öğün olarak tüketenleri düşününce salata tüketmenin kilo vermek yerine kilo aldırabilme ihtimali daha yüksektir.

Salatanın yüzde 96’sının su olmasından dolayı doyurucu olmadığından dolayı 15 dakika içinde açlık belirtileri çıkmaya başlayacaktır.
Bu yüzden açlığınıza dayanamayıp sizi doyuracak gıdalar arayacaksınız ve diyetinizin dışına çıkmış olacaksınız. Salatayı bir ana yemek olarak görmek yerine ek gıda olarak ana yemeğin yanında istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.

Salata yemek konusunda hala kararlıysanız, salatayı diğer besinlerle kombine etmeyi öğrenmelisiniz. Mesela ton balıklı salata bir ana yemek olarak görülebilir.

Tüm bunların yanında salata mucizevi bir besin değildir, aynı şekilde diyetlerde öyle. Fiziksel aktivite olmadan yapılan diyetler boşa zaman kaybı olacaktır. Fiziksel aktiviteyi biraz açarsak günlük 15 dakika yürümek bile “fiziksel aktivite” olarak sayılabilir. Diyetin yanında yaptığınız aktiviteler sizi başarıya götüren araçtır.

Konuyu biraz toparlarsak “salata zayıflatır mı ?” sorusuna kesin bir şekilde hayır diyoruz, sadece kısa süreli tokluk hissi yarattığı için böyle bir izlenim yarattığını düşünüyor, düzenli spor ve diyet olmadan hiçbir gıdanın, ticari ürünün sizi sağlıklı bir şekilde zayıflatmayacağını garanti ediyoruz.

Salata hakkındaki farklı görüşleriniz, -varsa- deneyimlerinizi yazabilirsiniz.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap