Kadın Sağlık
Sebzeleri Optimal Lezzet ve Beslenme İçin Ağartmak

Sebzeleri Optimal Lezzet ve Beslenme İçin Ağartmak

Ağartma sizin için çok faydalı olan vitaminlerin büyük bir kısmını kaybetmeden
sebze pişirmenin en müthiş tekniğidir. Bu teknik bir o kadar da basittir. Sebzeleri kaynayan suya batırın, sebzeleri kısa bir süre için suyun içinde tutun ve ardından sebzeleri şok edin veya pişmelerini durdurmak için buz gibi suyun içerisine batırın.

Bu teknik sebzelerin lapalaşmalarını önlemeye yardımcı olur.

Sebze ağartmada izlenecek olan temel adımlar ayrıntılarıyla şöyledir:

  1. Tuzlu suyu orta boy bir tencere içinde fokur fokur kaynama noktasına getirin.
  2. Su bir yandan kaynamaya devam ederken, buz banyosunu hazırlayın. Orta boy bir karıştırma kasesinin dörtte üçünü tamamen buzla doldurun. Buzların üstüne çıkacak şekilde su ilavesi yapın.
  3. Sebzelerin ağartılması

Temizlenip ayıklanmış ve doğranmış sebzeleri kaynar suyun içine koyun. Sebzeleri yenebilecek yumuşaklığa gelene kadar pişirin.

Suyun sürekli olarak kaynıyor olması gerekir, ama bir kerede çok fazla sebze koymak kaynama işlemini yavaşlatabilir.

  1. Sebzeleri şok edin.

Sebzeleri delikli bir kepçeyle alın ve hemen buz banyosunun içine koyun. Sebzeler tamamen soğuduktan sonra, genelde 1 ile 2 dakika içinde, buzun içinden çıkarın.

Sebzelerin olup olmadığını anlamak için, işlem sırasında tek bir sebze tanesini delikli kepçeyle çıkarın; sebzeyi buzun içine sokup ağzınıza girecek kadar soğuttuktan sonra çıkarın. Bu işlemden sonra sebzenin görüntüsünü ve dokusunu inceleyin. Ama bu işlemi çok çabuk yapın, yoksa siz sebzeler olmuş mu olmamış mı diye bakarken gereğinden fazla pişerler.

  1. Sebzeleri yeniden ısıtın ve arzuya göre çeşnilendirin.

Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap