Kadın Sağlık
Sözel Şiddet Kadının Ruh Sağlığını Bozuyor

Sözel Şiddet Kadının Ruh Sağlığını Bozuyor

21’inci yüzyılda hala şiddet gören kadınlar var. Ve bu sadece fiziksel şiddetle sınırlı değil, sözel, duygusal ve ekonomik şiddet gören kadınların ruh sağlığı bozuluyor.

SÖZEL ŞİDDET NEDİR ?

Her ailede, ilişkilerde kavgalar, tartışmalar olması çok normal. Fakat herşeyin bir haddi ve sınırı olmalıdır. Eğer hakaretler, laf sokmalar, bağırmalar başladığı zaman sözel şiddet başlamış oluyor.

Sözel şiddet kadının özgüvenini kırmayı hedefleyen bir saldırı yöntemidir. Ama bazı bayanlar duygusal ve sözel şiddete maruz kaldıklarını kendilerine bile itiraf etmekten korkuyorlar. Böylelikle  ilişkinin içinde pasif ve ürkek bir duruma düşülüyor.

Şiddete uğrayan kadın ruhsal açıdan da sorunlar yaşıyor. Şiddete uğrayan kadınlarda had safhada korku, ürkeklik, sessizlik ve çekingenlik, uykusuzluk, seslere karşı aşırı tepki, baş dönmesi, unutkanlık, ayakta duramama, irkilme, öfke patlamaları,sık sık ağlama, yalnızlık hissine kapılma, kendine karşı güvensizlik, ümitsizlikler meydana gelir.

Sağlıklı bir ailede, ilişkide ne fiziksel ne de sözel şiddet yoktur. Eğer eşinizde bu tür davranış bozuklukları varsa susmayı değil çözüm üretmeyi seçin.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap