Kadın Sağlık
Stresten Korunma Yolları Nelerdir?

Stresten Korunma Yolları Nelerdir?

Uzun süreli ve yoğun şekilde yaşanan stres kişide verimin düşmesine, yorgunluğa hatta ve hatta ruh ve beden sağlığının bozulmasına dahi sebep olabilmektedir.

Stresten kaynaklanan uyku bozukluğu baş ağrısı, mide ağrısı, huzursuzluk, çarpıntı, dikkat dağınıklığı sır ve omuzlarda ağrıları günlük yaşamımızı çekilmez hale getirirler. Stresle mücadelede ilk adım stresi meydana getiren unsurları belirlemekten geçmektedir. İkinci adım ise stresin kaynağı olan unsurlardan kaç tanesini kaldırabileceğinizi belirlemenizdir.

Zamanınızı iyi değerlendirmeyi bilmek, yapılacak işlerinizi sıraya koyup gerekirse listesini yapmak, zor işleri ayırmak ve planlamak stresle baş etmenin önemli adımları arasındadır. Stresle baş etmenin en etkili yolları arasında bir spora başlamak ve kendinize sürekli yapabileceğiniz bir hobi geliştirmek vardır.

Stresteki mücadelenizde her daim kendinize moral vermek ve size mutluluk veren aktivitelere zaman ayırmak size çok yardımcı olacaktır.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap