Kadın Sağlık
Ürtiker Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ürtiker Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasındaki adıyla kurdeşen olarak da bilinen bu hastalık, genellikle aşırı hassas ve alerjik cilt tiplerinde daha çok görülür. Cilt, çeşitli iç ve dış uyaranlara tepki gösterir. Ciltte kızarıklıklar ve buna bağlı olarak dayanılmaz bir kaşıntı isteği oluşur. Kaşıntılara bağlı olarak yaralar görülebilir.

Kaşınan yerde beyaz, yuvarlak, birbirinden farklı boyutlarda ve şekillerde kabarıklıklar (lezyon) görülür. Vücudun eklem yerlerinde, ellerde, kollarda, bileklerde, ayaklarda, yüzde ve sırtta daha sık oluşurlar. Görüntüsü kırmızıya yakın bir renktedir. Genellikle ilk yarım saat içinde ya da en geç 48 saat sonra etkilerini yitirirler. 6 haftadan uzun sürenler kronik ürtiker sayılırlar.

Bu cilt hastalığının en yaygın nedeni strestir. Bunun yanında; yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri, sinek ya da böcek sokmaları, enfeksiyonlar, toz, çikolata, kuruyemiş, kakao, mantar, çilek, domates gibi besinler de ürtikeri tetikleyebilmektedir. Bazı ilaçların etken maddelerinin de ürtikere sebep olduğu görülür.

Ayrıca hastalık mevsim koşullarına göre de çeşitlilik gösterebilir. Sıcak ve soğuğun etkilerine karşı hassas olan bu hastalık, uzun süre güneşe maruz kalındığında alerji şeklinde kendini gösterebilir. Bu belirtiler tüm hastalarda aynı olmamakla beraber kesinliği de yoktur. Örneğin, kronik ürtikeri nelerin tetiklediği hala tam olarak bilinmemektedir.

Ürtiker bir deri hastalığı olmasına rağmen bulaşıcı değildir.

Tedavi genellikle hastalığı tetikleyen faktörlerin yok edilmesine ve uzak durulmasına yöneliktir. Tetikleyici unsur başka bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, öncelik o hastalığın tedavisi yoluna gidilir. Diğer ve sık kullanılan yöntem ise, alerji ilaçları ya da nadiren kortizon kullanılarak hastalığın baskılanması yönündedir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap