Kadın Sağlık
Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalıdır?

Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalıdır?

Yenidoğan bebeğin yattığı oda annesi dışında başka büyüklerle sürekli paylaşılmayan, sık sık havalandırılan, kış aylarında 20 dereciyi aşmayan, yaz aylarında mümkün olduğunca bu düzeye yakın sıcaklıkta bir oda olmalıdır.

Bebeğin yattığı oda da süs eşyası, çiçek ve çok az sayıda kitap gibi toz barındıran eşyalar olmamalıdır. Oda mümkünse güneş almalı, kapısı kapatılmalıdır.

Anne henüz tam anlamıyla kendini iyi hissetmiyorsa bebeği beslemek için yatağına almalı ancak gece ve gündüz bebekle aynı yatakta yatmamalıdır.

Yenidoğan bebeğin iyi uyuyabilmesi için sessizliğe ve karanlık ortama ihtiyacı yoktur. Ancak daha sonra geceyi öğretmek için, gece uykularında odanın loş ve karanlık olması daha doğrudur.

Bebekler yataklarına, karyolanın ayak ucuna yakın, yüzü açıkta kalacak şekilde üzeri örtülmüş ve sırtüstü olacak şekilde yatırılmalıdır. Yüzüstü yatış pozisyonu bebekler için pek tercih edilmez.

Bebek emzirildikten sonra gazı çıkarılmadan yatırıldıysa veya beslendikten sonra kusma alışkanlığı varsa, yatağına yan yatırılmalıdır. Bu pozisyonda yüz üstüne dönmediği kontrol edilmelidir.

Herhangi bir pozisyonda kusan bebek telaş edilmeden ağzı temizlenmelidir. Bebeğin yastıkla yatması doğru değildir. Bebeğin çarşafının, battaniyesinin beyaz olması kusma esnasında çabuk fark edilmesi açısından önemlidir.


Yeliz Gözcü

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Mezunuyum. 3 Çocuk annesiyim çocuklarımı büyütürken Anne ve Çocuk üzerine bir çok makale yazmış biri olarak sizlere burada ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri aktarmaya hazırım.

Yorum Yap